Gribēju uzrakstīt ļoti pa īstam – atzīst rakstniece Inga Gaile, stāstot par savu jauno romānu "Rakstītāja", kura centrā ir latviešu rakstniece un sieviešu tiesību aktīviste Ivande Kaija. Romāns nācis klajā sērijā "Es esmu..." , kas ir mūsdienu rakstnieku skatījums uz mūsu literatūras klasiķiem.

Inga Gaile uzsver, ka viņas grāmata nav biogrāfisks darbs par Ivandi Kaiju. Lai arī tajā izmantoti vēsturiski fakti, tomēr pamatā romāns ir iztēles auglis, ko Inga Gaile radīja, sekojot intuīcijai. Tā centrā ir divas tēmas – rakstīšana un seksualitāte, kas pēc romāna autores domām, bieži vien izplūst no viena avota.

"Mēs ar Dēziju, manu meitiņu jaunāko, un manu draugu braucām meklēt viņas kapu, tas bija ļoti aizkustinoši un forši, un es domāju, ka es arī tagad aizbraukšu pie viņas. Un es fotografēju viņas bildes, un man vēl joprojām ir telefonā fonā viņas bilde," stāsta Inga Gaile. 

Ar Ingu Gaili sēžam kafejnīcā un viņa man rāda melnbaltu, mazliet noslēpumainu Ivandes Kaijas fotogrāfiju, kas viņai joprojām kalpo kā fona attēls telefonā. Tās ir dažas no lietām, kas viņai bija svarīgas rakstīšanas procesā.

Dažkārt rakstnieki mēdz stāstīt par kādiem mistiskiem notikumiem, ko piedzīvo, rakstot par vēsturiskām personībām.

"Man mistisks notikums bija visa šī satikšanās ar Ivandi Kaiju un viņas pasauli. Un joprojām man šķiet mistiski tas, kā atnāk teksts un varoņi un, kā man izdodas (vai neizdodas) kaut ko uzrakstīt," atzīmē Inga Gaile.

Par to, ka sērijai "Es esmu..." varēja rakstīt tieši par Ivandi Kaiju, viņa gan ir ļoti pateicīga, jo tādējādi atklāja sev ļoti īpašu un tuvu personību.