Kā liecina Valsts darba inspekcijas dati, šī gada pirmajos 6 mēnešos visvairāk nelaimes gadījumu notikuši būvniecības nozarē – 83. Vislielākais nelaimes gadījumu skaits reģistrēts vecumā no 45 līdz 54 gadiem un vīrieši nelaimes gadījumos cieš divreiz biežāk nekā sievietes. To var skaidrot ar lielāku vīriešu nodarbinātību tā saucamajās bīstamajās nozarēs – ne tikai būvniecībā, bet arī apstrādes rūpniecībā, transportā un citās. Lielākais gan cietušo, gan bojāgājušo skaits reģistrēts Rīgā un Pierīgā.

No 83 nelaimes gadījumiem, kas šogad notikuši būvniecības nozarē, 9 ir smagi un viens darbinieks ir gājis bojā. Kā stāsta Valsts darba inspekcijas eksperte Inese Sūna, inspekcijas pārstāvji būvniecības nozarē katru gadu rīko arī tematiskās pārbaudes un šogad konstatēti 28 darba drošības pārkāpumi.

Latvijas Būvnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Normunds Grīnbergs kā vienu nelaimes gadījumu iemesliem būvniecībā min kvalificēta darbaspēka trūkumu.

Protams, darba drošības pārkāpumi notiek ne tikai būvniecības nozarē. Piemēram, pērn būvniecības nozare ierindojās trešajā vietā, bet pirmajā vietā bija apstrādes rūpniecība, īpaši kokapstrāde, tai sekoja transports un uzglabāšana. Inese Sūna uzsver, ka darba drošība atkarīga no abu pušu – darba devēju un darba ņēmēju sadarbības.

Būvnieku pārstāvis Normunds Grīnbergs ir arī Rīgas celtniecības koledžas direktors un stāsta, ka mācību procesā topošie būvnieki apgūst gan teorētiskās, gan praktiskās darba drošības iemaņas. Bet, lai sasniegtu labus rezultātus ilgtermiņā, būvniecības nozarē nepieciešams kvalificēts darbaspēks un atbilstoša likumdošana.

Runājot par darba drošību, ir arī labas ziņas. Lai gan nelaimes gadījumu skaits darba vietās nesamazinās, samazinās letālo gadījumu skaits un tas liecina, ka darba vide lēnām, tomēr uzlabojas.