Daļa Latvijas skolēnu izvēlas potēties, lai varētu mācīties klātienē un piedalīties starptautiskās sacensībās, un ceļot. Augstāka aktivitāte ir vidusskolēnu vidū, taču daudz zemāka – pamatskolēnu, jo šiem bērniem potes saņemšanai nepieciešama vecāku atļauja un bieži vien vecāki to darīt neļauj. Tikmēr eksperti apgalvo, ka jaunieši kopumā ir daudz atvērtāki vakcinācijai un uzticas zinātnei.

Šobrīd ir skolēnu rudens brīvlaiks, kurš visticamāk tiks pagarināts līdz oktobra beigām, taču pēc tam klātienē mācīsies tikai pirmo trīs klašu skolēni – par to šodien, 20. oktobrī, lems valdība. Tomēr līdz šim darbojās pavisam citāds algoritms – visi mācījās klātienē, testējās reizi vienā vai divās nedēļās. Tur, kur atklāja saslimšanas gadījumu, nevakcinētie bērni devās mācīties no mājām, taču vakcinētie varēja turpināt to darīt klātienē.

Jau kopš mācību gada sākuma skolās tika atklāti arvien vairāk saslimšanas gadījumu – pagājušajā nedēļā skrīninga testos mācību iestādēs atklāti 2121 saslimšanas gadījums – tie ir 15 procenti no kopējā jauno gadījumu skaita pagājušajā nedēļā.

Slimību profilakses un kontroles centrā Latvijas Radio apstiprina, ka 10-19 gadus vecu bērnu vidū jauni gadījumi pēdējā laikā atklāti visbiežāk. Taču, kā šajā vecuma grupā sokas ar vakcināciju, stāsta Vakcinācijas biroja pārstāve Inga Vasiļjeva.

"Šobrīd salīdzinot ar vasaru, vecuma grupās 12-15 un 16-17 gadi turpinās tāda pati augšupejoša tendence, kāda tā bija vasarā. Šajās vecuma grupās vidējie vakcinācijas procenti sasniedz 42% grupā 16-17, un grupā 12-15 tie ir 25% pilnībā vakcinēti jaunieši. Vislielākā vakcinēto jauniešu koncentrācija ir centrālajā Latvijas daļā – ap Rīgu. Vislielākais vakcinācijas procents – 73% - ir Mārupes novadā," stāsta Inga Vasiļjeva.

Mārupes novads kopumā bijis visaktīvākais potēšanās ziņā. Latvijas radio sazinājās ar Mārupes Valsts ģimnāziju, kurā ir arī pilnībā vakcinētas klases. Direktora vietniece izglītības jautājumos Andžela Sokolova stāsta, ka potēti ir 56% procenti 12-14 gadus veco skolēni un 66% 9-12 klašu skolēni. Motivācija visbiežāk ir nevēlēšanās izkrist no sabiedriskās dzīves.

Motivē arī iespēja kopā ar vecākiem doties no pagājušā gada atliktos ceļojumos, kas šobrīd notiek samērā aktīvi. Liela daļa skolēnu izvēlas potēties arī Rīgā un Vidzemes reģionā.

Lai arī vakcinācijas aptvere skolēnu vidū turpina augt, jaunieši īpašu aktivitāti izrādījuši pirms jaunā mācību gada sākuma, tā stāsta VCA poliklīnikas "Aura" vadītāja Anita Kamenščikova, kura vada vairākus vakcinācijas punktus Latvijā. Arī Kamenščikova uzteic jauniešus, īpaši tāpēc, ka ar viņiem strādāt esot daudz vieglāk nekā pieaugušajiem, kuri izvēlējušies poti saņemt pēdējo nedēļu laikā.

Kamenščikova arī skaidro, ka līdz šim potēšanās punktos nav nācies saskarties ar kādu bērnu vai jaunieti-antivakseri, daudz skarbāka situācija ir ar pieaugušajiem. Arī ar pedagogu potēšanu gājis daudz grūtāk. Tomēr ne visos reģionos un pilsētās jaunieši un pusaudži ir tik aktīvi kā Rīgā vai Mārupē. Viskūtrākie vakcinēšanās ziņā ir Latgales reģiona skolēni, kā arī skolēni Kuldīgā un Liepājā. Lēni uz priekšu iet arī Viļānu vidusskolā.