1.septembrī vispārējās izglītības iestādēs, kurās līdz šim mācības notikušas arī krievu valodā, sāksies pakāpeniska pāreja uz izglītošanu tikai latviski. Tātad laika nav atlicis daudz – četri mēneši, no tiem trīs ir skolēnu vasaras brīvlaiks. Pa šo laiku vēl plānoti kursi skolotājiem un vasaras nometnes pedagogiem un bērniem, lai gan vieni, gan otri pagūtu uzlabot vai nostiprināt latviešu valodas prasmi. Taču jau tagad skaidrs, ka skolu gatavība šai pārejai ir ļoti atšķirīga, taču atkāpšanās ceļš netiek piedāvāts.

Dziesmas „Dar’ man, tēvis, pastaliņas” melodijas fragments ir zvans Valmieras 2. vidusskolā. Stunda ir galā, no klasēm gaiteņos izbirst skolēni. Daļa sarunājas latviski, citi – krieviski.

Skolā norunāta intervija ar šīs mācību iestādes direktoru Andreju Gluhovu.

Direktors pastāsta, ka skolā mācās apmēram 500 bērnu, ir gan krievu, gan latviešu plūsma. Saskaņā ar pagājušā gada septembrī pieņemtajiem grozījumiem likumos pārejai uz mācībām tikai latviešu valodā 1. septembrī jānotiek pirmsskolās, pirmajās, ceturtajās un septītajās klasēs. Valmieras 2. vidusskolā nākamā mācību gadā katrā no šiem līmeņiem iecerēts veidot pa divām paralēlklasēm, bet pirmsskolā varētu būt ap 240 bērnu 12 grupās.

Jautāju, kāda šajā brīdī ir skolas gatavība pārmaiņām?

"Dažādi, jo droši vien mūsu gatavība ir principā gandrīz simtprocentīga. Kāda ir gatavība vecākiem, pašiem skolēniem – tas ir liels jautājums," atbild Andrejs Gluhovs.