Jūlija sākumā klusi darbu beidza vēsturiskā Dundagas pienotava Talsu novadā. Pārdzīvojusi Otro pasaules karu, tā neizturēja pandēmijas un Ukrainas kara nesto inflāciju un piena cenu svārstības, kā arī sīvo konkurenci pārtikas tirgū. Sižetā vairāk par Latvijas mazo piena ražotņu situāciju.
„Pārdod Dundagas pienotavu - ēku ar zemi, ražošanas iekārtām un aprīkojumu tradicionālo piena produktu ražošanai (piens, kefīrs, jogurts, krējums, sviests, biezpiens, sieri).” Šāds sludinājums šonedēļ parādījās portālā "ss.com". Potenciālajam pircējam tiek piedāvātas arī noliktavas, veikala, biroja un konferenču telpas.
Latvijas Radio devās uz Dundagu, lai uzzinātu, kāpēc pēc gandrīz simts gadu nepārtraukta pienotavas darba noticis šāds pagrieziens. Pie durvīm sagaida pienotavas īpašnieces, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Dundaga" valdes priekšsēdētājs Jānis Zadiņš.
Lai pienotavas īpašnieks - Dundagas piena ražotāju kooperatīvs - varētu izpildīt saistības pret Valsts ieņēmumu dienestu un kreditoriem, 26.jūnijā ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kura laikā pārdos tā kustamo un nekustamo īpašumu. To, ka uzņēmums ķepurojies līdz pēdējam brīdim, norāda svaigais pienotavas veikala remonts. Šajās telpās tirdzniecība šovasar vairs neatsāksies. Pienu kooperatīvs tagad nododot citam kooperatīvam „Laura” Liepājas pusē. Slēgtas tirdzniecības vietas Ventspilī, Talsos, Dundagā un Rīgā. Tirdzniecībā un ražotnē darbu zaudēs 35 cilvēki.
Ar Jāni Zadiņu par Dundagas pienotavas slēgšanu runāt nav viegli. Viņa dzimta ar piena lopkopību Dundagā nodarbojusies jau no pirmās Latvijas brīvvalsts laikiem. Vecmamma, agronome, 90.gados palīdzēja atjaunot arī kooperatīvu, kura pienu visus šos gadus pārstrādāja 1927.gadā izveidotā pienotava. Vēlāk jau paša Jāņa Zadiņa lopkopības saimniecība kļuva par vienu no Dundagas kooperatīva biedriem. 2021.gadā, kad Zadiņš pārņēma vadību, kooperatīvs strādāja ar zaudējumiem, bet pagājušo gadu izdevās pabeigt ar peļņu. Tas nelīdzēja. Laikrakstam „Ventas Balss” Zadiņš nesen norādīja, ka iepriekšējo gadu zaudējumi ir pārsnieguši simtstūkstoš (108 863) eiro. Uz leju šī līkne aizgāja pandēmijas laikā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X