Situācija kaimiņos esošajā Baltkrievijā šogad lika kārtējo reizi pārbaudīt arī Latvijas robežas noturību un spēju uzņemt lielu skaitu migrantu. Ar Baltkrievijas varas iestāžu gādību uz Latvijas, Lietuvas un Polijas robežām tika virzīti tūkstošiem migrantu, daudziem no kuriem izdevās iekļūt Eiropas Savienībā, daudziem nācās samierināties ar palikšanu Baltkrievijas robežas pusē. Latvijā ar patvēruma meklētājiem strādā sociālie mentori, kuri palīdz ieceļotājiem nostāties uz kājām un labāk integrēties sabiedrībā. Viens no viņiem ir Rustams Šukurovs.

Migrācijas krīze uz Baltkrievijas robežas, ko arvien biežāk tomēr pieņemts saukt par Baltkrievijas režīma īstenotu hibrīduzbrukumu, šī gada laikā izraisīja ļoti daudz un dažādu diskusiju. Tostarp par to, vai Baltijas valstīs un Polijā nonākušie cilvēki vispār būtu uzskatāmi par bēgļiem un vai viņiem maz pienāktos patvēruma meklētāja vai bēgļa statuss.

Kopumā kopš augusta sākumā izsludinātās ārkārtējās situācijas ieviešanas humānu apsvērumu dēļ Latvijas valsts robežas šķērsošana nav liegta 81 cilvēkam, bet kopumā šogad aizturēti vairāk nekā 430 valsts robežu nelikumīgi šķērsojuši trešo valstu pilsoņi. Ar daļu no viņiem patvēruma meklētāju centrā Muceniekos strādā Latvijas Sarkanā krusta sociālie mentori, un viens no tiem ir arī šī stāsta varonis Rustams Šukurovs.

Viņš strādā ar personām, kuras ir saņēmušas starptautisko aizsardzību Latvijā.

"Mūsu mērķis ir palīdzēt integrēties un sociālizēties Latvijas sabiedrībā. Un nopietnais darbs sākas tad, kad cilvēks saņem alternatīvo vai bēgļa statusu. Sākas dokumentu kārtošana, ID karšu kārtošana, sociālā dienesta pieraksti, dzīvokļa meklēšana un citi administratīvie darbi, lai cilvēks varētu ātrāk nostāties uz mierīgas dzīvošanas ceļa," stāsta Rustams Šukurovs.

Rustams kopš dzimšanas ir musulmanis un pārvalda arī arābu valodu, tāpēc arī saziņa ar patvēruma meklētājiem bieži vien ir vienkāršāka. Viņš atzīst, ka par spīti Muceniekos nonākušo cilvēku skaita pieaugumam, viņam darba nav kļuvis ne vairāk, ne mazāk. Arī problēmas un risināmie jautājumi ir tie paši, kas iepriekšējos gados. Taču fakts, ka viņš ir musulmanis, bieži vien ir palīdzošs faktors.