Somija gadu desmitiem bija veidojusi pragmatiskas attiecības ar Krieviju. Tas nozīmēja arī ciešu sadarbību enerģētikas jomā. Taču pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā arī Somija ir nolēmusi atteikties no Krievijas energoresursu importa. Lai veicinātu savu enerģētisko neatkarību, somi cer stiprināt sadarbību ar kaimiņiem Baltijas valstīs un ziemeļvalstīs, kā arī palielināt zaļās enerģijas izmantošanu.

Pēc 24.februāra, kad Krievijas karaspēks vēlreiz iebruka Ukrainā, Eiropas Savienība (ES) nolēma, ka tai ir jāizbeidz atkarība no Krievijas energoresursiem. Bloka dalībvalstis ir vienojušās pakāpeniski atteikties no Krievijas dabasgāzes, naftas un akmeņogļu importa.

Somija ir to dažu Eiropas valstu vidū, kas jau iepriekšējos gados bija daudz paveikušas, lai samazinātu no Krievija piegādāto energoresursu apjomu. Tāpēc somi bez liela satraukuma uztvēra Krievijas neseno lēmumu atslēgt dabasgāzes un elektrības piegādi Somijai.

2020.gadā 65% no Somijā patērētās dabasgāzes nāca no Krievijas, taču gāze veido tikai aptuveni 6% no valstī izmantotajiem energoresursiem. Lielākie dabasgāzes patērētāji ir rūpniecības uzņēmumi.

Gāzes tirgus eksperts Heiki Lindforss no Somijas Enerģētikas nozares asociācijas sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka Somija bija pienācīgi sagatavojusies Krievijas dabasgāzes piegāžu atslēgšanai. „Krievijas gāzes piegāžu atslēgšanas dēļ netika pārtraukta ražošana. Arī patēriņš saglabājās normālā līmenī. Mēs bijām ļoti labi sagatavojušies Krievijas gāzes atslēgšanai pirms vasaras. Pagaidām nav skaidrība par nākamo ziemu. Mēs nezinām, cik daudz gāzes būs pieejams. Tāpēc viss būs atkarīgs no iecerētā peldošā sašķidrinātās gāzes termināļa. Mēs ļoti ceram, ka to varēs izmantot līdz ziemai,” stāsta Lindforss.

Runa ir par Somijas un Igaunijas kopīgi īrēto peldošu sašķidrinātās dabasgāzes termināli, kas nodrošinātu abas valstis ar daļu no nepieciešamās gāzes. Somijas gāzes tīklu operators „Gasgrid” maijā parakstīja termināļa nomas līgumu ar ASV uzņēmumu „Excelerate Energy”. Tas paredz, ka desmit gados par termināļa īri būs jāsamaksā aptuveni 460 miljoni eiro.