Dārzs pilsētas centrā, kurš kļūst ne tikai par vietu, kur paša rokām izaudzēt zaļumus maltītēm, bet arī par mājām draugu kopienai un skaistu ietvaru augsta līmeņa koncertiem - par tādu izveidojusies agrāk novārtā atstātā bijusī Sporta pils teritorija Rīgā. Šoruden, diemžēl, no turienes jādodas prom. Uz kurieni tālāk ceļos kastes ar melnzemi un kāda ir urbāno dārzu vīzija Latvijas galvaspilsētā?

Elizabete Vētra dāsni aplej savu dobi pašā Rīgas centrā, starp Barona,Tērbatas, Artilērijas un Lielgabalu ielām iekārtotajos Sporta pils dārzos. Zem leknajām lapām jau nogatavojušies sarkani un dzelteni tomāti.

Šis ir mans dārziņš, piecas kastes. Dārzniekiem ir vai nu trīs, piecas vai astoņas kastes. Teritorija - 12,5 kvadrāmetru katram dārziņam. Šeit ir garšvielas, tomātus un papriku pati audzēju no sēkliņām. Šis pētersīlis ir no maniem kaimiņiem, tas foršais ir, ka mēs maināmies. Kartupeļus jau novācu. Ārkārtīgi superīgi bija saprast, ka var izaugt kastē kartupelis!

Rīdzeniece Elizabete ir mūziķe, šī ir viņas pirmā nopietnā pieredze dārzā – nu jau trīs gadu garumā. Tieši tikpat ilga ir arī bijušajā Sporta pils teritorijā iekārtoto dārzu vēsture.

Elizabete atceras, ka arī viņa jau pirmajā sezonā burtiski iemīlējusies šajā urbānā dārza konceptā, kur visi viens otram palīdzēja. Kastes dārzniekiem pirms trim gadiem bez maksas iedeva testēt vietējais uzņēmums SIA "Kronus", melnzemi saveda SIA "Ekozeme". Rīgas dome nodrošināja ūdens pievadu.. Elizabetes māsa nopirka zemi citur, un viņa varēja pārņemt radinieces teritoriju. Tagad Elizabete koordinē visu Sporta pils kopienu. Vienas kastes izmantošana sezonā maksā pieci eiro, notiek regulāras teritorijas sakopšanas talkas, viņa stāsta.

Sporta pils dārzi ir apjozti ar sētu, bet dalībnieki, lai laistītu augus un novāktu ražu, šeit var ierasties sev ērtā laikā, atverot vārtus ar čipiem. Daudzi zaļo salu pilsētas vidū izmanto arī vienkārši atpūtai. Katrā dārza teritorijā ir neliels galdiņš, ir smilšukastes bērniem, kioskā pieejami atspirdzinājumi. Dārznieki drīkst uzņemt arī viesus, bet publiskajās dienās šeit var ienākt ikviens. Piemēram, kā pagājušajā piektdienā, kad notika Rīgas domes atbalstītais Latvijas Radiokora koncerts.

Mūzika sajaucas ar publikas kņadu un putnu kliedzieniem. Interese par pasākumu ir liela, turklāt tas ticis izziņots arī kā Sporta pils dārzu noslēguma koncerts.

Patiešām, iemīļotajiem urbānajiem dārziem šis rudens būs pēdējais, tie vēl pieejami līdz 30.septembrim – tāda arī bijusi sākotnējā vienošanās ar teritorijas saimniekiem, igauņu uzņēmumu, kas šeit paredzējis celt daudzdzīvokļu mājas, stāsta dārzu idejas autore Renāte Lagzdina. Viņu un ainavu arhitekti Ilzi Rukšāni sastopu pirms Radiokora koncerta, sienot puķu pušķus mūziķiem. Protams – no sava dārza. Renāte apbūvei paredzēto, aizaugušo laukumu, kur vairāk nekā 10 gadus svilpoja vējš, noskatīja pa dzīvokļa logu, Ilze palīdzēja izdomāt, kā to iekārtot.