Reti sastopamais spožais pumpurgliemezis (Vertigo genesii) nav iekļauts esošajā Sarkanajā grāmatā, jo tās izdošanas laikā šī suga Latvijā nebija konstatēta. Taču noteikti tas nonāks jaunajā Sarkanajā grāmatā kā kritiski apdraudēta suga, Latvijas Radio stāstīja malakoloģe Digna Pilāte.

Spožais pumpurgliemezis ir sīks – aptuveni 2 milimetrus. Viņa čaula ir sarkanbrūna, gluda un ļoti spīdīga. “Forma var būt pumpurveidīga, tāpēc tāds latviskais nosaukums,” paskaidroja Pilāte.

Kā jau visiem gliemežiem, tam ir divi taustekļu pāri, bet paša ķermeņa krāsa ir tumši pigmentēta – tumši zaļa līdz melna.

“Tā ir mitrāju suga. Tas nozīmē, ka šis gliemezis dzīvo pārsvarā purvos un mitrās pļavās. Viņš dzīvo vietās, kur ir stabils mitrums, bet tās nedrīkst pārplūst un tur jābūt vairākām grīšļu sugām, sūnām,” aprakstīja malakoloģe. Vietās, kur mīt spožais pumpurgliemezis, veģetācija parasti ir 10 līdz 30 cm augsta.

Latvijā pirmo reizi šo sugu atklāja Slīteres Nacionālā parka teritorijā 1997. gadā: “Līdz ar to tas nav iekļauts esošajā Sarkanajā grāmatā, jo tās izdošanas laikā vēl nebija zināms, ka šī suga Latvijā ir atrodama, bet tā ir nonākusi Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā un šai sugai ir veidojami mikroliegumi.”

Latvijā spožais pumpurgliemezis ir reta suga, jo šobrīd ir zināmas deviņas  atradnes – visas atrodas Kurzemē.