"Ir labāk, nekā gaidījām." Tā par aizvadīto tirgošanās sezonu saka stādu audzētāji, kam daļai gan krietns uzrāviens vēl priekšā ar dēstu pārdošanu rudenī. Stādaudzētāji vērtē, ka ieņēmumi šogad ir auguši, taču daudz vairāk nācies arī tērēties, līdzīgi kā mums katram. Atšķirībā no pandēmijas sākuma gadiem daļa pircēju kļuvuši piesardzīgāki un, ja stādus vispār grib, tad tādus, no kā varēs iegūt ēdamu labumu.

Pašlaik daudzas stādaudzētavas piedāvā 30 un vairāk procentu atlaides atsevišķām preču grupām, piemēram, košumkrūmiem, dienziedēm, pīlādžiem un citiem. Latvijas Stādu audzētāju biedrības vadītājs un Jelgavas novada stādaudzētavas "Dimzas" saimnieks Andrejs Vītoliņš vērtēja, ka līdz ar Ukrainas kara izvēršanos stādu pircēji kļuvuši piesardzīgāki pretēji pandēmijas sākuma laikam. Kā vienmēr labs noiets ir augļukokiem.

Vītoliņš atklāja, ka dažu gadu laikā stādu vidējās cenas ir dubultojušās, bet pēdējā sezonā sadārdzinājums bijis līdzvērtīgs inflācijai.

Uzņēmējiem bijis jāceļ darbinieku algas, puķu dēstu audzētājiem izmaksas kāpušas kurināmā dārdzības dēļ, savukārt ievestie dižstādi kļuvuši pat trīsreiz dārgāki, piemēram, reiz 150 eiro vērta liela liepa pilsētu apstādījumiem nu maksājot 500 eiro. Savukārt ziemcietes iepriekš maksāja vidēji divus, divarpus eiro, bet tagad – četrus, četrarpus eiro.

Savukārt stādaudzētava "Cielavas" iekārtota Dienvidkurzemes novada Nīcas pagastā netālu no Liepājas–Lietuvas robežas šosejas. Saimniece Agita Rušmane ar sava uzņēmuma nosaukumā ietverto zīmolu "Deko dārzs" Liepājā iekārtojusi dārzu centru. Biznesu sāka ar dārzu ierīkošanu.

Gan stādaudzētavā, gan "Deko dārzā" Liepājā pašlaik goda vietā pilnziedu turpina pēdējos gados popularitāti ieguvušās hortenzijas, kuru "Cielavām" ir desmitiem šķirņu. Tāpat daudzus pievilina plašais graudzāļu klāsts, jo rudenī tās ir saaugušas lielas un izrāda ziedus.

Rušmane par savu trumpi sauc arī zināšanas un līdz ar to iespēju pircējiem sniegt padomus par to, kur augi labāk jutīsies un kā tie kopjami.

"Deko dārza" īpašniece secināja, ka mazumā gājuši publisko personu, piemēram, pašvaldību pasūtījumi apstādījumu iekārtošanā. To apstiprināja arī Stādu audzētāju biedrībā, atgādinot par pandēmijas laikā ekonomikas sildīšanai dāsni tērēto naudu, kas ar katru jaunu ēku vai ceļu nonākusi arī līdz stādu audzētājiem.

Stādu audzētāju biedrība arī prognozēja, ka vietējiem uzņēmējiem bažīgāki būs nākamie divi gadi, jo tad sagaidāma agresīvāka Polijas un citu valstu stādu plūdināšana Latvijā.