Šonedēļ stāsies spēkā aizliegums laist tirgū vienreizlietojamos plastmasas traukus un galda piederumus. Ražotāji un šo trauku importētāji norāda, ka šobrīd vēl ir gana liels pieprasījums pēc šiem ēdiena iepakojumiem zemākas cenas dēļ. Ēdināšanas nozares pārstāvji norāda, ka pārejai uz videi draudzīgākiem traukiem ir sagatavoti. Tikmēr vides speciālisti vērš uzmanību, ka atbildīgajām iestādēm pārbaudēs rūpīgi jāvērtē arī alternatīvie iepakojumi.

70% no jūru piesārņojošajiem atkritumiem ir vienreizlietojamie plastmasas priekšmeti un zvejas rīki, kas ik gadu noved pie neskaitāmu vaļu, roņu, bruņurupuču, delfīnu bojāejas. 2019. gadā Eiropas parlaments un Padome pieņēma direktīvu par plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanau, lai pieliktu punktu lielajam tās patēriņam dalībvalstīs. Piesārņojuma problēmu iezīmē VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Direktīvas prasības iestrādātas valstu normatīvos un Latvijā izveidots jauns likums par plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanu, kas stāsies spēkā 3. jūlijā. Tas aizliegs vairāku plastmasas izstrādājumu ievešanu un izplatīšanu Latvijā. "Savukārt aizliegtos iepakojumus, kas šobrīd ir uzņēmumos iekrājušies, varēs vēl izlietot, bet ēdinātājam ir jāpierāda, ka tie iegādāti līdz 2. jūlijam.

"Rimi Latvia" pārstāve Zanda Šadre stāsta, ka lielveikali pirms gada sāka pāreju uz videi draudzīgāku vienreizlietojamo trauku lietošanu. Vienlaikus vēl tuvākajā laikā uzņēmums izlietos atlikušos vienreizlietojamās plastmasas trauku uzkrājumu, savukārt veikalā nopērkamie turpmāk aizliegtie piknika trauku krājumi ir izpārdoti un vairs nebūs iegādājami.

SIA “Multipack” pārdošanas daļas vadītājs Edgars Marinecs stāsta, ka ražotājiem prasību izpilde radīja ne mazums izaicinājumu alternatīvu iepakojumu veidu meklējumos. Uzņēmums šim datumam gatavojies jau vairāk kā gadu un testēja dažādus iepakojumus bez vienreizlietojamās plastmasas.

SIA “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa arī apstiprina, ka aptaujājot ēdināšanas uzņēmumus secināts, ka liela daļa izvēlēsies lētākās nevis videi draudzīgākās alternatīvas tik ilgi, cik tas būs tirgū pieejams, taču ikviens klients var vienmēr ēdienu vai dzērienu līdzi ņemšanai lūgt savā vairakkārt lietojamā traukā.

Ražotāju, tirgotāju un ēdinātāju uzraudzību par to vai apritē teik lietoti aizliegtie vienreizlietojamie trauki uzraudzīs Valsts Vides dienests, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Kubliņa vērtē, ka noteikti būs pārkāpumi, bet balstīti uzņēmēju zināšanu trūkumā nevis ļaunprātībā.

Vides izglītības fonda vadītājs un ikgadējā piekrastes atkritumu monitoringa "Mana jūra" pārstāvis Jānis Ulme norāda, ka vienreizlietojamās plastmasas atkritumi veido būtisku daļu piekrastes ekspedīcijās uzietā piesārņojuma.

Aizliegumu Ulme vērtē pozitīvi un sagaida arī tuvākajos gados šo atkritumu samazinājumu pludmalēs. Vienlaikus atbildīgajām iestādēm rūpīgi jāvērtē arī alternatīvie iepakojumi.