Šobrīd īres tirgū pieprasījums pēc mājokļiem uzņēmis apgriezienus, jo savu dzīvesvietu meklē kupls skaits cilvēku – no studentiem līdz sporta klubu spēlētājiem. Lai gan katrai īrnieku kategorijai ir nedaudz atšķirīgas prasības un rocība, Latvijas Radio aptaujātie nekustamo īpašumu eksperti atzīst, ka pirmos no tirgus izķer Rīgas centra dzīvokļus, kas ir cenu kategorijā ap 500 eiro.

Kā ik gadus vasaras izskaņa ir karstākais periods īres tirgū, kad to pamatīgi „uzkarsē” gan vietējie, gan ārvalstu studenti, kuri meklē mājokli īrei. Tomēr studentu faktors nav vienīgais, kas veicina īres tirgus aktivitāti.

„Arco Real Estate” īres nodaļas vadītājs Edgars Dargis stāsta, ka pieprasījumu pēc īres dzīvokļiem kāpina arī sportisti, kuri ieradušies spēlēt Latvijas klubos.

Savukārt "Latio" mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Evija Dzenīte, vērtējot īres tirgu atzīst, ka atšķirībā no citiem gadiem šajā vasarā pieprasījums pēc īres dzīvokļiem ir sakāpināts, un to veicina ne tikai studenti, bet arī Eiropas Centrālās bankas noteiktās euribor likmes kāpums.

Latvijas Radio aptaujātie eksperti atzīst, ka šobrīd īres tirgū pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, it īpaši pēc izremontētiem, mūsdienīgiem dzīvokļiem. Tas gan nenozīmē, ka izvēles iespējas izsmeltas pavisam.

Uz Latvijas Radio jautājumu, vai un kā pieprasījuma kāpums ietekmē īres mājokļu cenu, Dzenīte pauž šādi.

„Manuprāt, studentu parādīšanās īpaši neietekmē īres cenu, jo ne visi īpašnieki, atceroties savus studiju gadus, vēlas izīrēt studentiem savus dzīvokļus. Reālāka ir situācija, ka dzīvokļi ātrāk pazūd no tirgus, bet tas nenozīmē, ka tiem tiek paaugstināta cena.”

Savukārt Edgars Dargis atklāj, ka dzīvokļu īpašniekus cenšas pārliecināt, ka studenti nav sliktākie īrnieki ar mazāko rocību.

Runājot par īres cenām sākoties apkures sezonai, Latvijas Radio aptaujātie eksperti pagaidām vēl izvairīgi izsaka prognozes, vai tās saruks vai nē, jo vismaz pagaidām nav bažu, ka šī ziema nesīs tikpat strauju energoresursu cenu lēcienu kā pērn, kas spiedīs īpašniekus samazināt īres cenu, lai noturētu īrnieku.