Šodien, 18. aprīlī, Stūra mājā atklās jaunu izstādi, veltītu pretošanās kustībai "Nacionālā sardze" un tās vadītājam Jūlijam Bračam. Organizāciju izveidoja 1941.gada nogalē. Tajā darbojās galvenokārt patriotiski noskaņoti jaunieši, kas pēc Sarkanās armijas atkāpšanās vāca un pētīja čekas galvenajā mājā steigā pamestos dokumentus. Apzināja liecības par čekas veiktajām represijām un noziegumiem.

Līdz ar padomju otro okupāciju organizācijas dalībnieki devās trimdā, daļu dokumentu paņemot sev līdzi. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas dokumenti nonāca Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.

"Nacionālajai sardzei" veltītā izstāde ir jau otrā, ko Stūra mājā veido vēsturniece no Ukrainas, Harkivas – Viktorija Pivena. Viņa kara sākumā kā bēgle ieradās Latvijā, un nu jau divus gadus strādā Latvijas Okupācijas muzejā par gidi un izstāžu kuratori.

Izstāde iepazīstina ar "Nacionālās sardzes" darbību. Dokumenti liecina, ka viņi pētīja visdažādākos čekas materiālus, personu iztaujāšanas protokolus, aizvesto un noslepkavoto cilvēku kartotēku. Tāpat vāca čekas ēkai tuvumā dzīvojošo cilvēku liecības par viņu novēroto, dokumentēja čekas pagrabos ieslodzīto atstātos uzrakstus uz sienām.

Redzami arī pretpadomju aģitācijas materiāli, to vidū, plakāts ar uzsaukumu latviešiem – "Krājiet spēkus cīņai par jaunu brīvu Latviju! Nost svešas varas!". Apskatāma arī liecība, kāda – ar padomju simboliku izraibināta – čekas māja izskatījās padomju gados.

Viktoriju Pivenu pārsteidzis, ka dokumentu kolekcijā bijušas arī vēstules ukraiņu valodā. Kāda tām saistība ar Jūliju Braču pagaidām paliek mīkla. Bet vēstules sūtītas no nacistu okupētās Ukrainas uz Vāciju kādai Annai Demeškovskai.

Viktorijai Pivenai patiesas apbrīnas cienīgi šķiet arī tas, ka, dodoties trimdā, "Nacionālā sardze" tik daudzus dokumentus tomēr spēja nosargāt un saglabāt.

Jūlijs Bračs kādā savā publikācijā pats atzinis, ka "Nacionālās sardzes" darbības mērķis bija noskaidrot padomju okupācijas pirmā perioda notikumus un pārvērst čekas kameras vēstures piemineklī, kas būtu zīmīga liecība nākamajām paaudzēm. Simboliski sanācis, ka šo izstādi atklāj tieši šajā laikā, kad ap Stūra mājas likteni izvērušās tik karstas diskusijas – uzskata Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.