Pirms dažām dienām apstiprināts projekta gala variants topošajam taktilajam objektam – Brīvības piemineklim miniatūras formā. Objekts top ar mērķi, lai arī neredzīgi un vājredzīgi cilvēki varētu gūt pēc iespējas pilnīgāku priekšstatu par mūsu brīvības simbolu, jo viņi to vislabāk var izdarīt ar taustes jeb taktilo sajūtu palīdzību. Šādu iespēju dos miniatūrais pieminekļa modelis.To plānots atklāt 15.oktobrī, Baltā spieķa dienā, un tas atradīsies netālu no Brīvības pieminekļa un būs veidots bronzā.
Līdzīgi kā Brīvības piemineklis, arī taktilais objekts top par sabiedrības ziedojumiem. Kopumā nepieciešami nedaudz vairāk kā 37000 eiro. Šobrīd savākti nepilni 7000 eiro.
Daudzās valstīs ir prakse nozīmīgākās būves vai pieminekļus atveidot miniatūrā formātā, lai tos ar taustes palīdzību pēc iespējas pilnvērtīgāk varētu iepazīt arī neredzīgi un vājredzīgi cilvēki. Taktilie modeļi viņiem sniedz iespēju izprast ēkas vai pieminekļa kopskatu, telpiskumu un dažādas detaļas.
Fonda "Nāc līdzās" vadītāja Sarma Freiberga jau sen loloja ideju, ka arī Latvijā vajag iedzīvināt šo praksi un kā pirmo izveidot Brīvības pieminekļa miniatūru. Ideja reālas aprises sāka iegūt pēc tam, kad zīmīgs gadījums viņu saveda kopā ar tēlnieku Ivaru Miķelsonu, kurš aptuveni pirms 15 gadiem jau bija izveidojis miniatūru pieminekļa modeli ģipsī pēc Vēstures muzeja pasūtījuma.
Satikās viņi pirms pusotra gada, vispirms vērsās pie Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu padomes priekšsēdētāja Valda Zatlera un saņēma atbalstu idejai. Komandai tika piesaistīta arī arhitekte Ilze Rukmane-Poča un sākās projekta īstenošana praksē, aicinot arī sabiedrību to atbalstīt ar ziedojumiem.
Šobrīd jau veikta pieminekļa modeļa izprintēšana trīs dimensiju formātā, tā modelēšana dabā un testēšana. Aizvadītajā nedēļā atbildīgajās institūcijās saskaņots taktilā objekta gala variants, un tas nozīmē, ka drīzumā varēs sākt tehnoloģiski sarežģītāko procesu – objekta atliešanu metālā un bronzā.
Miniatūrais piemineklis neatradīsies tieši pie paša Brīvības pieminekļa, bet turpat netālu - nišā starp restorānu "Kolonāde" un Pilsētas kanāla tiltiņu.
Miniatūrais piemineklis un tā podests būs veidots bronzā, bet ansamblī ietilpstošais soliņš pelēkā granītā. Pirmo reizi ieraugot izprintēto modeli, Ivaru Miķelsonu pārsteigusi kāda vizuāla nianse, tieša atsauce uz vēsturi.
Latvijā ir 9000 cilvēku ar redzes invaliditāti, bet vēl ir daudzi tūkstoši vājredzīgo un arī senioru ar redzes problēmām, un ir ļoti svarīgi, lai arī viņi Brīvības pieminekli iepazītu daudz pilnvērtīgāk un pēc savas pieredzes nevis tikai citu vārdiskiem aprakstiem – uzskata fonda "Nāc līdzās" vadītāja Sarma Freiberga/
Līva Paula Paleja ir viena no jauniešiem, kura bija aicināta testēt pieminekļa modeli. Viņa taktilā objekta izveidi vērtē kā ļoti nozīmīgu, jo tā ir iespēja cilvēkam ar redzes traucējumiem beidzot veidot pašam savu personisku interpretāciju par Latvijai tik būtisko simbolu.
Brīvības pieminekli neredzīgiem cilvēkiem paredzēts atklāt 15.oktobrī, Baltā spieķa dienā. Lai tas notiktu, vēl ir vajadzīgs ļoti liels sabiedrības atbalsts. Kopumā projekta īstenošanai nepieciešami nepilni 38 000 eiro, no kuriem šobrīd savākti nepilni 7000 eiro.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X