Talsu novada muzejā 16. oktobrī atklās dažādās nozīmēs neparastu izstādi, kuras nosaukums ir "Nenotveramais".Izstādi muzejs veido sadarbībā ar dažādu nozaru pārstāvjiem – rakstniekiem, mūziķiem, aktieriem un citiem, un tā veltīta leģendārajam talsiniekam, anarhistam Jānim Žāklim.

Jānis Žāklis bija viņa īstais vārds, bet savas aktīvās revolucionārās darbības laikā viņš izmantoja ļoti daudzus segvārdus – Mērnieks, Tālbergs, Pjotrs Pjatkovs, Pēteris Krāsotājs un citus. Tieši ar Pētera Krāsotāja vārdu viņš figurē kā iespējamais līderis tā sauktajos Sidnejstrītas notikumos Londonā pirms 110 gadiem, kas izvērtās traģiski un šokējoši, bet joprojām ir apvīti ar noslēpumiem.

Tāds kopumā ir arī Jānis Žāklis – joprojām noslēpums ir arī viņa dzīve pēc 27 gadu vecuma, kad viņš pazuda bez pēdām.

Izstādes muzikālo noformējumu veidojis komponists Toms Auniņš. Izstāde ir ļoti daudzu cilvēku kopdarbs – muzeja darbiniekiem talkā nācis rakstnieks Andris Kalnozols, aktieris Edgars Samītis, Talsu vietējie mediji un vēl daudzi citi sadarbības partneri. Rezultātā izstāde būs nevis vēsturisks atskats, bet gan piedzīvojums, pakaļdzīšanās un izmeklēšana ar skatītāju iesaisti, kā to raksturo izstādes idejas autors, Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons.

Izstādes kodols būs britu pētnieka Filipa Rufa pirms sešiem gadiem izdotā grāmata "Pa stāvu liesmu debesīs", kas šķetina Jāņa Žākļa noslēpumus un vētraino dzīvi. Šis stāsts ir vairāk nekā pateicīgs, lai ne tik pierastā veidā runātu par vēsturi un jo īpaši 20.gadsimta sākumu un 1905.gada notikumiem – uzskata Uldis Jaunzems-Pētersons.

Izstāde "’Nenotveramais" Talsu novada muzejā būs skatāma aptuveni gadu.