Šodien, 21.maijā, tiešsaistē atklās Latvijas paviljonu Venēcijas arhitektūras biennālē. Šogad Latviju otro reizi pārstāv arhitektu birojs NRJA ar ekspozīciju „Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai”. Latvija šajā prestižajā izstādē piedalās jau devīto reizi un šogad mūsu delegācija izgaismos sarežģītās cilvēku un tehnoloģiju attiecības. Plašākai publikai visu 63 dalībvalstu paviljoni būs skatāmi no sestdienas.

 

„Šobrīd māte daba dod ceļu mātei tehnoloģijai. Un mūsu mājās, darba vietās un publiskās vietās tehnoloģijas kļūst par dzīvesveidu.” Ar šādiem vārdiem sākas reklāmas rullītis Latvijas ekspozīcijai Venēcijas arhitektūras biennālē. Tā ir vērienīgākā un prestižākā arhitektūras izstāde pasaulē un Latvija tajā sevi prezentēs devīto reizi. Biennāle savas durvis vērs jau rīt, taču šodien notiks Latvijas paviljona atklāšana – tai interesenti varēs sekot līdzi tiešsaistē. Latvijas šī gada ekspozīcijas nosaukums ir „Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai”, vairāk par to stāsta kurators Uldis Lukševics.

 

"Lielāko ekspozīcijas daļu aizņem melnu cauruļu mākonis un tikai viena neliela daļa ir atstāta tukša, kas ir palikusi tādā arhitipiskā ēkas formā ar divslīpju jumtiņu. Tā ir pirmā sajūta. No ārpuses apmeklētājam liekas, ka ir daudz, tas viss ir drūmi un vai tiešām tas ir domāts viņam? Varbūt tas ir domāts tikai mājai. Bet tajā brīdī, kad apmeklētājs ieiet tajā tukšajā telpā, kura ir klāta ar dēļu grīdu un dēļu grīdā ir iemontēti mikrofoni, kas pastiprina čīkstēšanu un to māju sajūtu, kad cilvēks ir iegājis mājā ar dēļu grīdu. Un tajā brīdī apmeklētājs redz, ka visas tās caurules, kuras beidzas tukšajā telpā ar gaismām galos, ka tās gaismas pavada apmeklētāju tajā viņa kustībā. Un tajā brīdī cilvēks saprot, ka viss tas lielais tehnoloģiju mudžeklis ir domāts tam cilvēkam, tas ir vērsts pret viņu," atklāj Uldis Lukševics.

Visu šo laiku apmeklētāju pavada Gata Ziemas radīta mūzika, kas fonā skan arī šajā ierakstā. Lukševics ir No Rules Just Architecture arhitektu biroja arhitekts. Birojs konkursā par dalību izstādē uzvarējis divas reizes, pirmo – 2014.gadā. Šogad ekspozīcija veltīta sarežģītajām cilvēku attiecībām ar tehnoloģijām. Sauklis „Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai” aicina kritiski paraudzīties uz situācijām, kad viedās ierīces sāk diktēt savu, arhitektūras lietotājam nesaprotamu kārtību, kas nereti atsvešina cilvēkus no viņiem radītās telpas.