Pandēmijas laikā šogad pavasarī un rudenī pirmās instances tiesas noņēmušas no izskatīšanas vairākus tūkstošus lietu. Tomēr kopumā vidējais tiesvedību ilgums valstī palielinājies nebūtiski. Kā liecina pēc Latvijas Radio lūguma apkopotie Tiesu administrācijas dati, ievērojams skaits tiesas sēžu atceltas gan gada sākumā mājsēdes laikā, gan arī tagad - oktobrī. Piemēram, šā gada janvārī no izskatīšanas pirmajā instancē noņemtas 2049 lietas. Tā tobrīd bija vairāk nekā puse no visām nozīmētajām sēdēm. Savukārt oktobrī atcelta aptuveni ceturtā daļa no pirmajā instancē nozīmētajām tiesas sēdēm.

Tiesas ir pielāgojušās situācijai un meklē risinājumus arī nestandarta gadījumos.

Tiesas šobrīd apkalpo visus iedzīvotājus neatkarīgi no tā, vai viņi ir vakcinējušies vai nē. Tomēr ienākšana tiesu namā kā vienkāršiem apmeklētājiem, tā arī žurnālistiem nav tik brīva kā tas bija laikā pirms pandēmijas. Latvijas Radio apmeklēja Rīgas rajona tiesu kādā darbadienas rītā - pie ieejas ir sargs un, lai iekļūtu tiesas namā ir jāparakstās.

„Ēkā laiž tikai cilvēkus, kas ir ar tiesas aicinājumiem, pavēstēm vai nu tie, kas vēlas pakalpojumu klātienē, taču tad, ja nevaram nodrošināt to attālināti. Tad var rakstīt iesniegumu – izvērtējam,” stāsta Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja Inese Siliņeviča. Viņa turpina: „Visi jau lielākoties tomēr strādājam klātienē. Grūti ir attālināti. Tiesnesis - var, palīgs - var, bet tiesas sekretārs un tam, kuram ir jākontrolē dokumenti, attālināti nesanāk.”

Uz Latvijas Radio jautājumu – vai procesa dalībnieki izmanto pandēmiju, lai nenāktu uz tiesu vai arī tomēr gatavi tiesāties attālināti, Siliņeviča atbild: „Šeit nav svarīga pandēmija. Tie lietas dalībnieki, kurus mēs saucam par procesuālie huligāni, neatkarīgi no pandēmijas, mēģina izvairīties no ierašanās tiesā.”

Statistikas dati par Rīgas rajona tiesā izskatītajiem kriminālprocesiem liecina, ka pērn nedaudz samazinājies šajā tiesā izskatīto kriminālprocesu skaits, tomēr šogad tas kompensēts ar uzviju - izskatīts vairāk, nekā pērn un aizpērn. Turklāt gads vēl nav beidzies.

„Tāpat kā visa sabiedrība pielāgojās šai situācijai, meklē kādus jaunus risinājumus, tāpat tiesas šajā pusotrā gadā daudz ko iemācījušās, ieviesušas daudz dažādus jauninājumus, tajā skaitā tehnoloģiskā ziņā,” uzsver Siliņeviča.