Pēdējo gadu notikumi – Covid pandēmija, karš Ukrainā, arvien pieaugošā tehnoloģiju klātbūtne mūsu dzīvēs – ir faktori, kas ļoti negatīvi atsaucas uz sabiedrības psihisko veselību. Lai arī cik šī problēma aktuāla, par to atklāti runājam pārāk maz, jo to joprojām apvij dažādi aizspriedumi, aizdomas un nosodījums. Uzskatot, ka māksla var kalpot par labu veidu atklātai un drosmīgai sarunai, Laikmetīgās mākslas centrs izveidojis izstādi "Kā es jūtos pēdējā laikā", ko atklās 25. maijā Medicīnas muzejā. Izstādē piedalās 12 mākslinieku, kuru darbi atspoguļo gan viņu personiskās pieredzes un pārdzīvojumus, gan pašpalīdzības tehnikas un profilaksi.

Ideja ar mākslas starpniecību runāt par psihiskās veselības jautājumiem radās jau pirms pandēmijas – 2019.gada sākumā, un tobrīd prātā nenāca, ka izstādes atklāšanas brīdī šie jautājumi būs kļuvuši vēl daudzkārt aktuālāki – stāsta izstādes kuratore un projekta vadītāja Laura Brokāne. Viņa uzskata, ka tieši māksla ar savu tēlainību ir pateicīgs veids, lai runātu par psiholoģiski grūtām pieredzēm, veicinot izpratni un empātiju arī plašākā sabiedrībā.

Izstādē piedalās 12 mākslinieku. Zane Tuča savā darbā "Kailās saknes" caur metaforām runā par jūtīga cilvēka pasauli, kurš dzīvo gluži kā ar vaļējiem nervu galiem, kas jebkuras piedzīvotās sāpes liek izjust daudz spēcīgāk, Andris Kaļiņins instalācijā "Smalkās kaites" vedina uz pārdomām par neirodažādību un cilvēka psihes smalkmehāniku, Ieva Vīksne virtuālās realitātes darbā "Vārnas" vizualizē monologus, kas notiek viņas galvā un mācās atpazīt, kas slēpjas aiz iekšējo kritiķu sāpīgajiem knābieniem, Līga Spunde darbu ciklā "Maijpuķītes" iezīmē digitālās atturības posmu viņas daiļradē, kas viņai palīdz atjaunot emocionālos resursus.

Mākslinieki darbos dalās savos ļoti personiskajos pārdzīvojumus, kā arī ceļā uz dziedināšanu, arī pozitīvā perspektīva ir viens no ļoti būtiskiem izstādes aspektiem – uzsver Laura Brokāne.

Izstādei būs arī pavadošā programma, kas piedāvās performances, diskusijas ar izstādes māksliniekiem un tēmas ekspertiem, kā arī meistardarbnīcas "Ievads mākslas terapijā", ko vadīs mākslas terapeites Lība Bērziņa un Diāna Serga.

Diāna Serga atzīst, ka viņai ļoti liels prieks par to, ka mākslas telpas un muzeji savā darbībā arvien vairāk izceļ mākslas terapeitisko aspektu, jo māksla patiešām skatītājam ir ļoti labs palīgs pašizziņas procesos, un šis ir arī viens no jaunās izstādes mērķiem.

Izstādes laikā notiekošajā meistardarbnīcā Diāna Serga apmeklētājus arī pašus aicinās ļauties radošajam procesam un pēc tam kopā ar katru no viņiem pārrunās zīmējumos atklātos vēstījumus.