Mobilajiem telefoniem būtu jākalpo ilgāk nekā tikai divus gadus. Tā uzskata daudzi Eiropas Parlamenta deputāti. 11. maijā viņi gatavojas spert soli tuvāk, lai apstiprinātu likumprojektu, kas paredz efektīvāku cīņu ar zaļmaldināšanu un priekšlaicīgu ierīču nolietojumu. Tāpat jaunais likumprojekts mudinās ražotājus piedāvāt ilgāku preču garantiju, nekā nosaka likums.

Par to, ka preces salūzt īsi pēc garantijas termiņa beigām, ir dzirdēts ne viens vien joks. Daži pat smēj, ka elektroierīcēs dzīvojot mazas radības, kas pēc diviem gadiem aizbēg, un lai to novērstu ir jāaizlīmē visi caurumi.

Tie, protams, ir tikai joki, tomēr ražotāji mēdz apzināti veidot ierīces tā, lai pēc dažiem gadiem tās būtu jāmaina. Viedtālruņi ir viens no uzskatāmiem piemēriem, jo pēc diviem lietošanas gadiem nemitīgas programmatūras atjaunināšanas dēļ tie kļūst ļoti lēni. Tādēļ patērētāji ir faktiski spiesti iegādāties jaunas ierīces, saka Eiropas Parlamenta Sociāldemokrātu grupas deputāte no Horvātijas Biljana Borzana.

„Šāda prakse rada apburto loku, kas nāk par sliktu visiem, izņemot ražotājus. Tas viņiem rada milzu peļņu, balsoties uz „pērc, lieto, izmet” patēriņa modeli. Lai to apturētu, mēs piedāvājam ieviest pilnīgu priekšlaicīga nolietojuma aizliegumu.”

Piedāvātais aizliegums ir iekļauts topošajā Zaļuma norāžu direktīvā. Deputāti vēlas, lai preces kalpotu ilgāk un lai patērētāji varētu veikalā vieglāk tās atšķirt. To plānots panākt ar jaunu marķējumu.