Tukums varētu kļūt par mazo Davosu - šāda vīzija ir mākslinieku pārim Jānim Jākobsonam un Zojai Frolovai. Jau vairākus gadus viņi strādā pie jauna mākslas centra izveides Tukumā ar nosaukumu "Tukku Magi". Baltijas somu valodās tas nozīmē pakalnu rindu, no kā, iespējams, ir cēlies Tukuma pilsētas nosaukums. Šis centrs apvienotu tradicionālo afrikāņu ar mūsdienu mākslu un varētu kļūt par vietu dialogam starp ziemeļiem un dienvidiem. Šim tematam tiks veltīta arī īpaša filmu skate, kas Tukumā norisināsies 1. oktobrī.Latvijas Radio Ņujorkā satika mākslinieci Zoju Frolovu un izvaicāja viņu par šo ieceri.

Mākslinieku pāris Jānis Jākobsons un Zoja Frolova jau kopš 1990. gadu sākuma dzīvo starp Latviju un ASV. Tādēļ mūsu tikšanās Ņujorkā nav nejaušība. Abu mākslinieku draugu lokā ir amerikāņu kolekcionāru pāris Bobija un Tims Hamili. Viņi jau labu laiku prātoja, ko darīt ar savu plašo tradicionālās afrikāņu mākslas kolekciju.

„Viņi meklēja kādās rokās viņi var atdot to kolekciju, lai tā turpinātu dzīvi. Viņi negribēja to atdot muzejiem, kur viņa tāpat būtu noliktavā,” stāsta Frolova.

Tādēļ Frolova un Jākobsons ieminējās kolekcionāriem, ka viņi varētu dāvināt savu kolekciju Latvijai un tie negaidīti piekrita. Bet nogādāt vairāk nekā 500 mākslas darbus no ASV uz Latviju nemaz nebija tik viegli. Te kopā ar citiem palīgā nāca pazīstamā māksliniece Vija Celmiņa.

Ilgi notika piemērotas vietas meklējumi. Tika apsvērta gan Rīga, gan Daugavpils. Līdz kamēr kādā brīdī viens no Bergu dzimtas mantiniekiem Justs Karlsons piedāvāja tam veltīt sev piederošo Zēberga spirta brūzi Tukuma centrā.

Kamēr Zēberga spirta brūzis, kas PSRS laikos bija zināms kā Tukuma Fermentu rūpnīca, saskaņā ar Zaigas Gailes biroja izstrādāto vīziju pamazām pārtop par mākslas centru, Jākobsons un Frolova organizē projektus tam apkārt. Pirmā izstāde 2019. gadā bija Rūmenes muižā. Šovasar tika atklāts „Tukku Magi” pagalms. Turpat 1. oktobrī norisināsies arī Ziemeļu-Dienvidu filmu parāde.