Turpinām ierakstu sēriju „Zeme, kur dzer” par alkoholisma radīto postu Latvijā. Palīdzība nepieciešama arī atkarīgo cilvēku ģimenes locekļiem, norāda speciālisti. Līdzatkarība pamatoti tiek uzskatīta par slimību, jo tai ir noteiktas pazīmes un paredzama gaita. Līdzatkarīgie atbalstu var meklēt arī alkoholiķu radinieku un draugu kustībā, kas ir līdzīga Anonīmo alkoholiķu kustībai.

"Es nāku jau no paaudzēm atkarīgā ģimenē," pastāstīja Inguna. Pārmērīgi alkoholu lietojis gan Ingunas vectēvs, gan tēvs, un 20 gadus arī viņa dzīvoja laulībā ar alkoholiķi.

To, ka pašai nepieciešama palīdzība, Inguna sapratusi vien tad, kad viņas jau pieaugušie dēli mudinājuši rīkoties.

"Varēju dienām gulēt embrija pozā, un vienkārši es sapratu, ka manis nav. Bet jāsaka godīgi to, ka manis nav. Es sapratu jau tad, kad es sāku kaut ko uzzināt par līdzatkarību. Kā es mēdzu teikt, dziedināties no tās.

Katru reizi, kad mīļotais cilvēks atnāk mājās skaidrā, katru reizi ir kaut kāds pilnīgi absurds ticības plāns, ka no šodienas mainīsies kaut kas, no šodienas viss būs labāk…

Tas ir tāds prāta apmāns, pareizāk neprāta apmāns, kas vada līdzatkarīgus cilvēkus," stāstīja sieviete.

Toreiz Inguna pat nenojauta, ka atbalstu var saņemt arī atkarīgu cilvēku tuvinieki.

"Agrāk teica, ka viņai gan nabadzītei grūts liktenis, viņai tāds krusts un tamlīdzīgi," komentēja biedrības "Esi Brīvs" valdes priekšsēdētāja, psiholoģe Dace Caica. Viņa pastāstīja, ka līdzatkarība pamatoti tiek uzskatīta par slimību. Ar to sirgst ne tikai alkoholiķu sievas, bet arī vīri un visi pārējie ģimenes locekļi.

Tipiska līdzatkarības pazīme ir tāda, ka cilvēks vairs nedzīvo savu dzīvi, bet nemitīgi cenšas glābt atkarīgo.

"Līdz ar to viņi atņem arī cilvēkam iespēju saskarties ar tām sekām, ko rada viņa bezatbildība vai nespēja uzņemties atbildību, faktiski atkarīgais ar līdzatkarīgo tādā saplūšanā arī dzīvo.

Turklāt pats līdzatkarīgais ir pārliecināts, ka dara labu un pie visa vainīgs ir alkoholiķis. Attiecības, kurās klātesošs ir aizvainojums, dusmas un izmisums, nevar būt veselīgas," norādīja Dace Caica.

Bieži vien ģimeni neglābs pat tas, ja atkarīgais pārstās dzert.

"Tāpēc, ka tā vecā sistēma ir izjaukta. Ja ģimene iet terapijā, piemēram, gan ārstējas atkarīgais, gan līdzatkarīgais un visa ģimene saņem kaut kādu atbalstu, tad viņi var izveidot kaut ko jaunu, reizēm tas izdodas, bet tas ir diezgan grūti," stāstīja Caica.

Psiholoģe aicina cilvēkus ārstēt līdzatkarību, jo ar laiku tai pievienoties var arī citi veselības traucējumi, piemēram, depresija.

Pašlaik iespējas ir plašas – gan dažāda veida individuālās terapijas, gan atbalsta grupas. Ingunai palīdzēja "Al Anon" kustības sapulces, kuras apmeklē jau desmit gadus.