Aizvadītajā nedēļā Siguldā tika rīkota ikgadējā Valsts probācijas dienesta (VPD) struktūrvienību vadītāju vasaras skola. Parasti šī pasākuma vadošās tēmas ir saistītas ar personāla vadības jautājumiem un privātā sektora prakses adaptāciju VPD darbībā. Taču šogad par vadošo tēmu tika izvēlēta krīzes pārvaldība. VPD turpinot sadarbību ar kolēģiem Ukrainā, šogad vadītāju vasaras skolas darbā piedalījās Ukrainas probācijas dienesta pārstāvji, kas dalījās ar gūto pieredzi, pildot darba pienākumus Krievijas izvērstā pilna mēroga kara apstākļos. 

"Mēs veicām nodarbināto aptauju. Mēs cenšamies tās tēmas identificēt, ņemot vērā to, kas pašiem nodarbinātajiem šķiet būtiski. Un tā tēma tika identificēta kā šī krīzes pārvaldība apstākļos, kad pastāv noteikti draudi. Un mēs nolēmām, ka tā vietā, lai maksātu naudas ekspertiem…tā vietā mēs, kaut kādā mērā ietaupot naudu, uzaicinām no Ukrainas mūsu kolēģus uz Latviju, dalīties ar savu pieredzi," Latvijas Radio par Ukrainas probācijas dienesta pārstāvju dalību vadītāju vasaras skolā stāstīja VPD vadītājs Imants Jurevičius.

Viņš arī norāda, ka Ukrainas kolēģu krīzes pārvaldības pieredze ļauj tiem atbildēt uz virkni praktisku un niansētu jautājumu, minot konkrētus piemērus no probācijas dienestā nodarbināto cilvēku un to klientu dzīvēm.

"Tad mūsu dienesta visu līmeņu vadītāji mēģinās saprast, kas no tā varētu būt mums noderīgs – kādas mācības mēs no tā varētu gūt. Un pasarg’ Dievs, bet ja kaut kas tāds notiek, tad kas ir pirmie soļi, kā mēs probācijas dienesta iekšienē reaģējam," sacīja Jurevičius.

Ukrainas probācijas dienestam nākamā gada februārī apritēs desmit gadi. Tā klientu jeb uzraudzībā esošo likumpārkāpēju skaits šogad sasniedzis 67 000. Savukārt Ukrainas probācijas dienesta nodarbināto speciālistu skaits pārsniedz 3300.

Ukrainā darbojas vairāk nekā divdesmit probācijas dienesta reģionālās struktūrvienības jeb filiāles, kuru pārraudzībā ir 554 teritoriālās nodaļas. Sākoties Krievijas pilna mēroga iebrukumam Ukrainā 2022. gada februārī, probācijas dienests saskārās ar dažādām funkcionalitātes grūtībām un klientu drošības riskiem tolaik Krievijas okupētajos Ukrainas apgabalos.

Kā piemēru var minēt Harkivas apgabalu. Kā sarunā ar Latvijas Radio norāda Harkivas apgabala reģionālās probācijas dienesta struktūrvienības vadītāja Marina Hrihaņuka, pēc tam, kad Krievija okupēja vairākas apgabala apdzīvotās vietas, probācijas dienesta darbinieku rīcībā nonāca informācija, ka okupācijas spēki aiztur tos iedzīvotājus, kas pagājušajā desmitgadē dienēja Donbasa frontē.