"Kad man vaicā, kā man klājas, es atbildu – esmu dzīvs un tas jau ir labi," intervijā Latvijas Radio sacīja Ukrainas Augstākās Radas deputātu izveidotās Ukrainas un Latvijas sadraudzības grupas vadītājs Tarass Tarasenko. Ar viņu kara plosītajā valstī tikās žurnāliste Indra Sprance.

Indra Sprance: Cik Ukrainas Augstākās Radas deputātu šobrīd strādā Latvijas – Ukrainas sadraudzības grupā un ar ko nodarbojaties? Kādi jautājumi jums ir darba kārtībā?

Tarass Tarasenko: Kopumā deputātu skaits šobrīd palielinājies līdz 12, un mūsu darba kārtībā ir mainījušies akcenti, jo, kad tika izveidota sadraudzības grupa, mēs kā deputāti jau strādājām piecus gadus, bet Latvijā pa to laiku jau divas sadraudzības grupas bija nomainījušās. Bet es esmu pateicīgs latviešiem, ka kopumā vislielākā draudzības grupa ir tieši starp Latviju un Ukrainu [red.  – šajā grupā šobrīd darbojas 32 Saeimas deputāti]. 

Akcenti nav mainījušies kopš pilna apmēra iebrukuma sākuma. Kopumā ekonomiskā sadarbība līdz pilna apmēra iebrukumam – palīdzība, politiskais atbalsts, Ukrainas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES), bet, kad sākās pilna apmēra iebrukums – individuālie kontakti, dažādu organizāciju atbalsts, parlamenta deputātu atbalsts gan Ukrainas iedzīvotājiem, gan iekšēji pārvietotajām personām. Aizsardzības jomā – attiecīgi atbalsts mūsu bruņotajiem spēkiem, tāpēc koncentrējāmies uz to.

Šobrīd turpinām koncentrēties uz aizsardzības nozares virzieniem – tā ir dronu koalīcijas palaišana. Tāpat arī esam kopumā ļoti pateicīgi par karavīru rehabilitāciju un mūsu speciālistu apmācību Vaivaru centrā, lai mūsu mediķi varētu celt profesionalitāti, jo patiešām Ukraina tāda apmēra cietušo skaitam nebija gatava.

Tās ir kara traumas, kurām neviens parastajā ikdienā nebija gatavs. Latvija šajā virzienā palīdz, un daudzi karavīri, kas tur ārstējas, ir ļoti pateicīgi par to. Tālāk mēs cenšamies stiprināt ekonomisko sadarbību, lai vērtos vaļā kopīgi biznesi. Mēs redzam, ka Latvijas preces jau ir parādījušās Ukrainas veikalu plauktos.

Kādas?

Sulas, saldumi un citi. Es sāku atpazīt, jo pieņēmu humāno palīdzību. Tās nodeva, un es zinu, ka tās preces ir no Latvijas.