Šogad sabiedrisko mediju labdarības maratonā “Dod pieci!” visa saziedotā nauda nonāks tiem ukraiņu bērniem, kuri patlaban dzīvo Latvijā. Turpinot ierakstu sēriju “Kara bērni”, kolēģe Skirmante Balčiūte devās uz Rembates pagastu, kur bijušā veco ļaužu pansionāta “Senliepas” telpās dzīvo 18 pieaugušie un pieci bērni no Ukrainas. Kādas ir viņu materiālās vajadzības?

14 gadus vecais Ilja tīra sniegu pie ieejas bijušajā pansionātā “Senliepas”. Viņam tikko beidzās stundas viņa vecajā Zaporižjas skolā, kur pusaudzis mācās attālināti. Neskatoties uz elektrības parāvumiem un apšaudēm, tiešsaistes stundas notiekot katru dienu. Ar retiem izņēmumiem.

Portatīvo datoru pusaudzim uzdāvināja viņa tēva draugs - latvietis. Jautāts par to, kā vēl viņam pašlaik trūkst bēgļa gaitās, puisis tikai noraidoši krata galvu: viņam pilnībā pietiekot ar datoru un internetu. Bijušajā pansionātā “Senliepas” puisis dzīvo vienā istabā kopā ar māsu un mammu Liliju. Viņa saka, ka visvairāk esot nepieciešams apģērbs.

Jūlija dzīvo pansionāta istabiņā kopā ar mazu meitiņu. Ksenijai ir tikai gads un trīs mēneši. Meitene faktiski uzauga Latvijā, šeit sāka staigāt un pateica savu pirmo vārdu. “Senliepās” ģimene dzīvo jau deviņus mēnešus. Vasarā un rudenī sievietes pašas lasīja ogas un ābolus un taisīja bērniem biezenīšus. Ziemā Kseniju nākas piebarot ar biezenīšiem no tūbiņas. Bet ejošākā prece esot pamperi.

Ukraiņu bēgļi bijušā pansionāta telpās ir izveidojuši sava veida komūnu. Katram ir sava kārta mazgāt grīdu, tīrīt sniegu, gatavot uz visiem 23 cilvēkiem kopīgas brokastis, pusdienas un vakariņas.

Lilija, kas piestrādā par pavāri, stāsta, ka pusdienās būšot zivju konservu zupa un saldais: biezpiena krēms ar ķīseli. Tā bija sava veida laimīga apstākļu sakritība: neilgi pirms kara sākuma 30 pansionātā dzīvojošos sirmgalvjus pārcēla uz lielākiem sociālajiem centriem Ķegumā un Ogrē. Un tagad visa ēka ir nodota bēgļu rīcībā, stāsta Rembates pagasta pārvaldes vadītāja Liene Lazdiņa.

Latvijā dzīvojošiem bēgļu bērniem ir nepieciešams līdzcilvēku atbalsts. Pēc labdarības organizācijas “ziedot.lv” datiem, saraksta augšgalā silts apģērbs, pārtikas preces un datori.