Ilgas pēc mājām ir milzīgas, bet pagaidām atgriezties attur joprojām nedrošā situācija Mikolajivā – atzīst Latvijā jau labi pazīstamā ukraiņu mūziķe, bandūras virtuoze Darja Leleko. Piedzīvojusi kara šausmas, viņa Latvijā ar bērniem ieradās pirms diviem gadiem. Pa šo laiku viņa daudzus apbūrusi ar savu bandūras spēli, sadarbojusies ar Latvijas mūziķiem, veikusi mūzikas ierakstus.

Viņas vīrs Ukrainā turpina aizstāvēt dzimteni, un Darja viņu spēcina, sūtot speciāli viņam ierakstītas dziesmas. Arī viņai pašai mūzika ir viens no lielākajiem spēka avotiem.

Ar Darju Leleko atkal tiekamies pēc nepilniem diviem gadiem. Viņai, protams, nemainīgi līdzi ir bandūra, viņas skaistule, kā viņa to sauc, un dziesmu pūram klāt nākusi vēl viena latviešu tautasdziesma "Pie Dieviņa gari galdi".

Divu gadu laikā Darjas bandūras spēle skanējusi daudzviet Latvijā. Viņa sadarbojas gan ar Latvijas, gan Latvijā dzīvojošajiem ukraiņu mūziķiem. Vairāki projekti viņai bijuši kopā ar čellistu Kārli Auzānu, viņu dueta saspēle iemūžināta arī ierakstos Latvijas radio. Siguldas baznīcā viņa piepildījusi arī savu sapni spēlēt kopā ar ērģelēm.

Līdz pat aizvadītā gada nogalei Darja dzīvoja un strādāja ar mūziku nesaistītu darbu Siguldā. Šobrīd viņa pārcēlusies uz Rīgu, ir darba meklējumos un viņas sirds ļoti ilgojas pēc darba tieši savā mūziķes profesijā.

Šobrīd ļoti daudz laika Darjai jāvelta savām meitām – Uļjanai ir pieci gadi un viņa iet bērnudārzā, bet Marijai – 11 un viņa mācās attālināti Ukrainas skolā.

Visām viņām ir milzīgas ilgas pēc dzimtenes, ģimenes Mikolajivā un jo īpaši vīra un tēta, kurš Ukrainā turpina cīnīties. Darja jau pagājušovasar bija nolēmusi, neraugoties ne uz ko, doties uz mājām un palikt, bet draugi Latvijā viņu atrunāja, jo Mikolajivā patiešām vēl ir ļoti nedroši.

Darja mācās latviešu valodu, bet viņai un arī lielākajai meitai nesokas tik labi kā mazajai Uļjanai.

Ja Darja pirms kara kādreiz vēl bija apsvērusi bandūru vairs nespēlēt un pievērsties vienkāršākam ceļam mūzikā, tad tieši skarbā pieredze viņai deva pilnu pārliecību, ka tā ir viņas dzīves misija.

Jau izveidojies par tradīciju, ka Darja ieraksta savas dziesmas un sūta vīram uz fronti, tas ir kā spēcinājums viņiem abiem.Darja Leleko būs viena no dalībniecēm arī Osokina brīvības festivālā Ukrainai, kas skanējumu sāks 5.aprīlī.