Ukraiņi ir nācija, kuru nevar nospiest uz ceļiem – uzsver ukraiņu mākslas kurators Valērijs Juričkovskis, kurš izveidojis ceļojošu izstādi "Mariupole – nesalauzta". Tajā ar saviem darbiem piedalās vairāki desmiti dažādu paaudžu Ukrainas mākslinieku.

Izstāde jau pabijusi Kijevā un citās Ukrainas pilsētās, un nu atceļojusi uz Latviju un skatāma Mākslinieku Savienības galerijā. Tālāk tās ceļš vedīs uz Lietuvu un Poliju. Katrā valstī izstādei savus darbus dāvina arī vietējie mākslinieki, tādējādi paužot savu atbalstu Ukrainai.

Izstāde "Mariupole – nesalauzta" Latvijā skatāma, pateicoties māksliniecei Lindai Daņiļevskai. 2021.gada vasarā viņa piedalījās Mariuopolē notiekošajā mākslas konkursā "Kuindži memoriāls", kas nosaukts šajā pilsētā dzimušā slavenā ainavista Arhipa Kuindži vārdā. Linda konkursā ieguva balvu un iepazinās ar vienu no tā veidotājiem – mākslas kuratoru Valēriju Juričkovski.

Kad sākās karš un Mariupoli sabombardēja, viņu saikne uz brīdi pārtrūka, bet pēc tam ukraiņu mākslas kurators viņu pats uzmeklēja un izstāstīja par ceļojošās izstādes ideju. Tās pamats ir Ukrainas mākslinieku darbi, bet tā ceļo arī pa citām valstīm, kur tai piebiedrojas arī šo citu valstu mākslinieki. Tā nu par pirmo starptautisko izstādes pieturvietu kļuva Latvija, izstādes ideju raksturo Valērijs Juričkovskis.

Izstādē apskatāmas aptuveni 60 Ukrainas mākslinieku gleznas, tapušas gan neilgi pirms kara, gan jau kara laikā. Īpaša ir tieši no Mariupoles atceļojusī kolekcija, jo to veido darbi, kas kara laikā bija eksponēti Viļņā un tādējādi paglābās no iznīcības, kad 21.martā tika sagrauts Arhipa Kuindži mākslas muzejs.

Kā ļoti īpašu gleznu vidū Valērijs Juričkovskis izceļ Mariupolē nogalinātā lietuviešu kinorežisora Manta Kvedaraviča portretu. 2016.gadā tapa viņa pirmā filma par Mariupoli, un šopavasar viņš atkal bija visu notikumu degpunktā.

Linda Daņiļevska kopā ar Ievu Liepiņu ir izstādes kuratores no Latvijas puses, abas izstādei dāvina arī savus darbus. Lindai ir divas gleznas – gan ainava, par kuru viņa saņēma Kuindži konkursa medaļu, gan parafrāze par to, tapusi šī gada martā.

Ar Ukrainu īpašas saiknes vieno mākslinieci Ievu Caruku. Pirmo mākslas izglītību viņa savulaik ieguva Ļvovā, viņai tuva ukraiņu valoda un kultūra, un izstādē viņa piedalās ar vairākiem darbiem, to vidū tieši Ukrainai veltītu ciklu.

Izstāde "Mariupole – nesalauzta" Rīgā, Mākslinieku Savienības galerijā būs skatāma līdz 25.novembrim, tad tā tālāk ceļos uz Viļņu un pēc tam arī Varšavu.