Labības kulšanas darbi patlaban vēl aktīvi norit, tikmēr lauksaimnieki ilgstošā sausuma, vēlāk lietus un vietām arī spēcīgās krusas dēļ, jau prognozējuši sliktākas ražas. Taču, vai tas kādu ietekmi radīs arī uz graudu cenu un kvalitāti, pārstrādes nozari un arī uz maizes ražotājiem Latvijā?

"Dobeles dzirnavnieka" valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils norāda, ka pārstrādei vajadzīgais graudu apjoms nav apdraudēts kopējās ražas samazinājuma dēļ, taču vairāk izaicinājumu varētu būt ar graudu kvalitāti.

Savukārt graudu cenu šādas lokālās stihijas neietekmēs, jo to nosaka cena biržās, kas patlaban ir stabilizējusies - ap 230 eiro par graudu tonnu, savukārt pērn tā bija pieaugusi līdz 400 eiro Eiropas biržā. Taču Amsils norāda, ja neņem vērā pērn straujo cenas kāpumu kara dēļ, tad, atskatoties ilgākā periodā, graudu cena joprojām ir augsta. Turklāt pēc lielajām cenu svārstībām zemnieki šobrīd mazāk izvēlas graudu piegādes līgumus ar fiksētu cenu.

Latvijas maiznieku biedrības vadītājs Kārlis Zemešs vērtē, ka uz maizes tirgu šīs vasaras lokālie nelabvēlīgie laika apstākļi visticamāk būtisku iespaidu neatstās, jo no graudu cenas atkarīgās miltu cenas patlaban arī ir stabilas un zemas, salīdzinot ar pērno gadu.

Zemnieku saimniecība "Ķelmēni" maizes ražošanai izmanto arī pašaudzētos bioloģiskos rudzus un saimnieks Juris Pavlovičs apstiprina, ka sausais laiks arī Gulbenes pusē, Rankas pagastā, samazinājis saimniecībā plānoto ražu, tāpēc maizes ražošanai būs vairāk graudu jāiepērk no citiem.

Runājot par šīs sezonas nozares izaicinājumiem, "Dobeles dzirnavnieka" vadītājs Kristaps Amsils vēl apliecināja, ka šovasar notikušais ugunsgrēks uzņēmumā neietekmēs graudu pārstrādes jaudu. Patlaban darbu organizē, izmantojot grupas uzņēmumus, tostarp, "Rīgas dzirnavnieku", bet jau tuvāko divu mēnešu laikā arī "Dobeles dzirnavnieks" plāno atjaunot ražošanu.