Noslēgusies Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes izsludinātā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas konkursa 1.kārta. Kopumā saņemti pieteikumi par kopējo summu 2,4 miljoni eiro, kas ir gandrīz piecas reizes vairāk, nekā pieejamais finansējums. Nauda piešķirta darbiem 41 objektā, tostarp 11 projektiem Latgalē. Viena no atbalstītajām iecerēm ir unikālu 18.gadsimta sienas gleznojumu restaurācija Varakļānu muižas pilī.

„Šeit ļoti skaistas ainavas parādās – pilsēta, kalni. Kaut kādi zvēri parādās, kolonnas, un daudz kas arī cits saskatāms šajos sienu gleznojumos,” Varakļānu novada muzeja vadītāja Terese Korsaka izrāda Varakļānu muižas pils vienā no telpām daļēji atsegtos, bet pagaidām nerestaurētos 18.gadsimta sienu un 19.gadsimta griestu gleznojumus. „Mūsu grāfs Borhs ļoti daudz ceļoja pa Maltu, Sicīliju, Itāliju. Un es domāju, ka šeit ir attēlota Maltas vecpilsēta Valleta, jo tur redzams ir vecpilsētas mūris un tilts, pāreja uz to mūri.”

Varakļānu muižas pils būvēta 18.gadsimtā Polijas valsts darbiniekam grāfam Mihaelam fon der Borham. Pirmā un Otrā pasaules kara laikā, kā arī padomju gados piekopto saimniekošanas metožu rezultātā pils zaudēja lielu daļu sava spožuma. Pēc kara, līdz 1960.gadam, te bija Varakļānu vidusskola.

„Un tie piecdesmitie gadi šajā vidusskolā ir bijuši ļoti dramatiski. Esot bijusi direktore komuniste, kura bez žēlastības to visu kundzisko ir plēsusi tik laukā un pārdevusi. Jo šeit ir bijušas skaistās parketa grīdas un baltas, glazētas podiņu krāsnis no Itālijas vesta marmora podiņiem, ar ciļņiem un rotājumiem. Iedomājieties, cik tās varēja būt skaistas! Bet, diemžēl, nekas jau nav saglabājies,” stāsta Terese Korsaka.

Vēlāk pilī ir bijuši dzīvokļi skolotājiem un kopmītnes skolēniem. To, ka pilī ir sienu gleznojumi, atklāja pilnīgi nejauši, 1997.gadā pašvaldībai te ierīkojot Varakļānu Novada muzeju.

Gleznojumi virs pils zāles durvīm ir atjaunoti divtūkstošo gadu sākumā. Kopš tā laika šajā telpā restaurācijas darbi vairs nav veikti. Šogad Varakļānu Novada muzejam šim mērķim ir izdevies piesaistīt Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes administrēto Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas finansējumu 18 000 eiro apmērā.

Varakļānu Novada muzeja vadītāja Terese Korsaka cer – ar laiku izdosies piesaistīt finansējumu arī pārējās pils sienu un griestu gleznojumu restaurācijai.