Ar Latvijas un Centrālāzijas vienota paziņojuma parakstīšanu noslēgusies 70 Centrālāzijas valstu uzņēmēju delegācijas vizīte mūsu valstī. Tās mērķis bija stiprināt sadarbību ar šīm valstīm transporta un loģistikas jomā. Latvija tām īpaši interesanta ir kļuvusi pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā un tai piemērotajām sankcijām. Taču riskus rada aizdomas, ka šo valstu pārstāvji Latviju grib izmantot sankciju apiešanai.

Transporta un loģistikas Biznesa forums ar Centrālāzijas valstu 70 uzņēmēju dalību, Rīgas, Ventspils un Liepājas ostu apmeklējums un vienota paziņojuma parakstīšana bija daži no pasākumiem pāris dienu vizītē, kad Latvijā uzturējās delegāti no Kazahstānas, Kirgizstānas, Tadžikistānas, Turkmenistānas un Uzbekistānas. Latvijai ir visi priekšnosacījumi, lai kļūtu par Centrālāzijas valstu stratēģisko partneri Eiropas Savienībā, nodrošinot tirdzniecības un pasažieru plūsmu uz un no Eiropas Savienības caur Latviju. Tā saka Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis.

Kaut arī medijos ik palaikam parādās ziņas par sankciju apiešanas mēģinājumiem caur Latviju, Satiksmes ministrijai par tādiem ziņu neesot. Piemēram, Kazahstāna esot atkārtoti uzsvērusi savu interesi sankcijas ievērot, tajā skaitā Krievijas rubļa izmantošanas samazināšanu un pastiprinātas banku pārbaudes. Centrālāzijas valstīm interesanti ir mūsu sliežu ceļi, lai tiktu Eiropas Savienībā.

Esot jau arī Centrālāzijas valstu interese mūsu ostās iegādāties termināļus preču pārkraušanai. Bijušais satiksmes ministrs Tālis Linkaits vērtē, ka līdz ar sankciju ieviešanu Centrālāzijas kravas var būt labs austrumu kaimiņa sadarbības aizvietotājs.

Tās ir arī saglabātas darbavietas un papildu nodokļi valsts budžetā. Un eksperts Linkaaits uzskata, ka sankciju apiešanas mēģinājumu riski ir mazāki par tiem, ko radīja tiešā sadarbība ar sankcijām pakļautajām valstīm. Līdzīgi pauž arī Saeimas deputāts no Zaļo un Zemnieku savienības Uldis Augulis, kas vada deputātu grupu sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu.

Ģeopolitisko pārmaiņu laikā sadarbība starp Centrālāziju un Eiropas Savienību ir uzņēmusi jaunus apgriezienus un attīstās, koncentrējoties uz savienojamību, ilgtspējīgu izaugsmi un ekonomisko attīstību, piebilst Satiksmes ministrija.