Šīs nedēļas nogalē pie klausītājiem jau ceturto gadu dosies Vēsturisko ērģeļu svētki "Latvija – ērģeļu zeme".Tie iekļaus sešus koncertus dažādās Latvijas vietās, atklājot Latvijas vēsturisko ērģeļu daudzveidību un krāšņumu. Kopumā mēs varam lepoties ar vismaz 300 šādiem nozīmīgiem instrumentiem, kas ir milzīgs skaitlis mūsu nelielajai tautai.

Festivāla pieturas vietas šoreiz būs Cesvaine, Rīga, Nautrēni, Ugāle, Sesava un Kalnciems, un viens no īpašākajiem notikumiem būs Kalnciema-Klīves luterāņu baznīcas atjaunoto ērģeļu atklāšanas koncerts. Ar ko nozīmīgas šīs ērģeles un kāds ir to atdzimšanas stāsts?

Ērģelnieks Dāvis Beitlers sagaida pie Kalnciema-Klīves baznīcas. Uzreiz var pamanīt, ka baznīcai ir nesen uzlikts jauns jumta segums, bet dažādi citi atjaunošanas darbi vēl turpinās.

''Te vēl ir priekšā plaši fasādes atjaunošanas darbi, jo tā oriģinālā fasādes krāsa ir gaiši krēmdzeltena,'' stāsta Dāvis Beitlers.

Šobrīd gan baznīcas fasādē vairāk dominē pelēkā krāsa ar nodrupumiem, un izrādās te pie vainas padomju laikā uzklāts ļoti neveiksmīgs apmetums, kas uzkrāj mitrumu.

Tad arī dodamies dievnamā iekšā lūkot tā lielāko rotu un pērli, kā saka Dāvis Beitlers – unikālo instrumentu. Iekšpusē baznīca priecē ar jau gana skaisti sakoptām telpām, te veikts kārtīgs kosmētiskais remonts, un vēl skaistāk būs, kad te atgriezīsies šobrīd restaurācijā esošās art deco lustras un skulptūras. Kopumā dievnams ir neliels un vienkāršs, un tādējādi atspoguļo to, ka 19.gadsimta vidū to nevis cēla kādi turīgi muižnieki, bet gan vietējie zemnieki – ar savu darbu un līdzekļiem.

Ērģeļu balkonā vēl uz grīdas redzamas dažāda izmēra stabules, kas vēl liekamas instrumentā, dažas stabules vēl atrodas meistara darbnīcā, bet kopumā viss fundamentālais ērģeļu atjaunošanas darbs tikpat kā paveikts, palikusi tikai astīte, kā saka Dāvis Beitlers. Kopumā darbi ilga divus gadus, kad instruments gandrīz pilnībā tika izjaukts, notika gaisa apgādes sistēmas un citu instrumenta sastāvdaļu pamatīga restaurācija.

9.augusts, kad ērģeles atkal ieskanēsies visā savā godībā, pēc visām vēstures peripetijām, draudzei un arī ērģleniekam Dāvim Beitleram būs ļoti īpašs notikums. Uz atjaunotajām ērģelēm skanēs arī Andreja Selicka jaundarba ''Križini'' pirmatskaņojums.

Ar šo koncertu  noslēgsies 4.Vēsturisko ērģeļu svētki ''Latvija - ērģeļu zeme''. Bet svētku atklāšanas koncerti notiks jau šīs nedēļas nogalē, kad sestdien,25.jūlijā, Cesvaines luterāņu baznīcā muzicēs ērģelnieks Aigars Reinis un čellists Ivars Bezprozvanovs, piedāvājot koncertu ''Romantisma gaismā'', bet svētdien, 26.jūlijā, Rīgas Jaunajā Svētās Ģertrudes baznīcā – ērģelniece Ilona Birģele un vijolniece Paula Šūmane, ar programmu ''Baltā nakts''. Ilona Birģele ir arī vēsturiskajām ērģelēm veltīto svētku idejas autore.