Daudzi no mums šomēnes saņēma lielus apkures rēķinus un daudz jāmaksā ne tikai tāpēc, ka ir ziema un janvāris bija auksts, bet arī tāpēc, ka dzīvojam energoneefektīvās mājās. Apkures rēķini jaunajos projektos ir pat trīs reizes mazāki, nekā padomju laikā celtajās mājās, un izrādās, ka arī tā dēvētajos treknajos gados – 2000. gados celtās ēkas nav pietiekami energoefektīvas.

Ministru Kabinets pirms trīs gadiem apstiprināja „Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumus”. Ekonomikas ministrijas Mājokļu departamenta direktors Mārtiņš Auders stāsta, ka šajos noteikumos, kas attiecas uz no jauna būvētām ēkām, ieviesta primārās enerģijas prasība.

Kā piemēru Mārtiņš Auders min apkures izmaksas. Atkarībā no siltumenerģijas patēriņa, mājas sadala pēc ēku energoefektivitātes klasēm no A līdz F. Jaunbūvēm jāatbilst A klasei.

Būvfizikas inženieris Andris Vulāns stāsta, ka energoneefektīvas ir ne tikai padomju laikā celtās mājas, bet arī tā dēvētajos treknajos gados – no 2000. līdz 2010. gadam.

Latvijas Būvuzņēmēju apvienības vadītājs Edijs Kupčs vērtē, ka vecajās ēkās būtu nepieciešams veikt energoauditu.

Pēdējo 20 gadu laikā Latvijā jaunu mājokļu celtniecība notiek galvenokārt Rīgā un Pierīgā un jaunbūvju skaits sastāda tikai 7,6% no kopējā mājokļu skaita.