Rīgā 15.oktobrī sākās Rīgas starptautiskais kino festivāls ar ļoti vērienīgu filmu programmu no visas pasaules. Citviet pasaulē savukārt šoruden ļoti plaši izrāda Latvijas filmas un Latvijas kopražojumus. To vidū īpaši izceļams Vides Filmu studijas veikums – divi ļoti interesanti kopražojuma projekti, kas ceļo pa dažādu valstu festivāliem.

Viens no tiem ir sadarbība ar Lietuvu un Franciju – Ģiedres Žickītes dokumentālā filma "Lēciens", kas iekļauta Romas kinofestivāla programmā, kas sākas šodien. Tālāk tās ceļi vedīs vēl uz četriem nozīmīgiem Eiropas un aizjūras festivāliem.

Otra ir sadarbība ar Itāliju – dokumentālā filma "Es piedzimu Roselīni", kas pirmizrādīta Venēcijas kinofestivālā un ko oktobra nogalē sāks izrādīt gandrīz 200 Itālijas kinoteātros.

"Vasarā bija Venēcija, tagad ņemam Romu! Man jau tie itāļi māca nu ne jau lielīties, bet krāšņi runāt, kā viņi to paraduši," tā mazliet ar smaidu - producents Uldis Cekulis.

Mazliet bēdīgi gan, ka ne uz pirmizrādi Venēcijas kinofestivālā, ne arī tagad pirmizrādi Romā Latvijas komanda – kaut arī aicināta – neatļaujas braukt, jo intensīvā darba dēļ nav iespējams divas nedēļas pēc tam sēdēt karantīnā.

Romas festivāls būs otrais, kas izrādīs Lietuvas, Francijas un Latvijas kopražojuma filmu "Lēciens". Tās pasaules pirmizrāde bija 9.oktobrī Varšavas kinofestivālā.

Filmas režisore ir Ģiedre Žickīte un filma vēsta par lietuviešu jūrnieku un pārbēdzēju Simu Kudirku. Viņa pārbēgšanas mēģinājums notika 1970. gadā, kad pie Amerikas krastiem padomju un amerikāņu kuģi satikās, lai apspriestu zvejas tiesības Atlantijas okeānā. Kamēr sarunas ritēja pilnā sparā, Sims Kudirka izmisīgās brīvības alkās pārlēca uz amerikāņu kuģa. Amerikāņi pārbēdzēju izdeva Padomju Savienībai, izraisot pasaules mediju sašutumu.

Filmā piedalās pats nu jau 90 gadus vecais Sims Kudirka, tajā izmantoti aculiecinieku ziņojumi, vēsturisko notikumu rekonstruckijas, kā arī reti arhīvu kadri.