Šogad septembrī līdz ar klimata samitu Ņujorkā, kurā tikās aptuveni 60 pasaules līderi, ziņu virsrakstos plašu rezonansi ieguva 16 gadus vecās zviedru vides aktīvistes Grētas Tūnbergas uzruna, kurā viņa pasaules līderiem pārmeta savas paaudzes nodošanu, pietiekami aktīvi necīnoties pret siltumnīcefekta gāzu emisiju.

Samita mērķis bija atdzīvināt ANO Parīzes klimata vienošanos laikā, kad cilvēce piesārņo atmosfēru ar siltumnīcefekta gāzēm vairāk nekā jebkad iepriekš. Sērija „Cilvēks ziņu virsrakstos” šoreiz apspriežam vides saudzēšanas lomu un to, ko katrs tās labā ikdienā var darīt. Piemēram, videi draudzīgi iepērkoties.

ANO klimata samitā 66 valstis apņēmās līdz 2050. gadam sasniegt tā dēvēto nulles oglekļa dioksīda emisiju. Tas varētu būtiski palīdzēt samazināt klimata izmaiņas. Tomēr vides saudzēšanā nav jāpaļaujas tikai uz pasaules līderu lēmumiem vien. Dabas aizsargāšanā savu artavu var dot ikviens, pārskatot savus ikdienas ieradumus, piemēram, samazinot radīto atkritumu daudzumu.

Zero Waste jeb nulles atkritumu kustība, kas pasaulē radās jau pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, pēdējos gados uzņem apgriezienus, un arī Latvijā sakuplo to cilvēku loks, kuri ikdienā cenšas dzīvot videi draudzīgi un meklē veidus, kā gudri un videi draudzīgi arī iepirkties.

Tieši zaļās domāšanas segums radījis labvēlīgu augsni beziepakojumu veikalu attīstīšanai gan Rīgā, gan reģionos. Viens no pirmajiem celmlaužiem beziepakojumu veikalu biznesa sākšanai Rīgā ir veikals „Turza”, kas durvis vēra pirms vairāk nekā gada. To izveidoja Ilze Blāķe un Madara Bundzeniece. Ar Madaru tiekas arī Latvijas Radio. Viņa stāsta, ka šādu biznesu izlēma veidot primāri vides tēmas dēļ.