Vienkārši un krāsaini – latviešu valodā izdota pirmā oriģinālu stāstu grāmata vieglajā valodā, kas pieejama veikalu plauktos. Grāmatā apkopoti vairāku autoru darbi, kas aprakstīti vienkārši un skaidri un kas papildināti ar spilgtām ilustrācijām. Pirmajā brīdī var šķist, ka tā ir bērnu grāmata, bet patiesībā tā nav – stāstus var lasīt diasporas latvieši, mazākumtautību pārstāvji, seniori un citi, kuriem uztvert valodu, iespējams, ir grūtāk.

Sev interesantu stāstu atradīs ikviena vecuma lasītājs – sola grāmatas veidotāji. Mērķis – lai katrs var izlasīt kvalitatīvus un jēgpilnus stāstus sev pieejamā un saprotamā valodā.

„Visbiežāk viņu mašīna brauc pa grants ceļiem. Tikai vienā īsā ceļa posmā ir asfalts. Mašīnai vasarās vienmēr ir aizvērti logi. Tas tāpēc, lai iekšā netiek putekļi. Pie mašīnas stūres sēž Nikolajs. Visi gan viņu sauc par Koļu.”

Vienkārša, ar īsiem teikumiem, viegli uztverama un skaidra valoda. Tādi ir pieci jaunākie stāsti. Tie pagājušajā gadā bija iesniegti Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta un Vieglās valodas aģentūras konkursā „Viegli lasīt”. Tie ir gan izdomāti stāsti, gan patiesi dzīves gadījumi. Viens no tiem ir rakstnieces Lauras Vinogradovas piedzīvotais bērnībā. Viņas darbā „Autoveikals” galvenie varoņi ir pensionāri. Viņi braukā pa novadu un no mašīnas pārdod pārtiku. Vinogradova atzīst – uzrakstīt tekstu vieglajā valodā patiesībā ir grūti.

Grāmatas veidotāji iedvesmu smēlušies no Ziemeļeiropas valstīm. Piemēram, Somijā vieglajā valodā ir izdotas ap 500 grāmatas, bet Zviedrijā publicē 300 grāmatu gadā – tā saka grāmatas redaktore un Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta zinātniskā asistente Velga Polinska.

Grāmatas veidotāji apņemas izdot grāmatu sēriju, kurā būs apkopoti arī citu autoru darbi no pērnā konkursa. To plānots rīkot arī nākamajā gadā. Polinska cer, ka tādā veidā vieglās valodas stāstu daiļdarbu niša uzplauks arī Latvijā.