Šovasar viesu namos krietni samazinājies kāzu pasākumu skaits. Precinieki lielākoties kāzas svin vidēji ap 30 cilvēku lokā, savukārt lielas kāzas ar 100 un vairāk viesiem patlaban ir retums. Svētku vietu saimnieki to saista ar cilvēku taupību, savukārt kāzu aģentūras norāda, ka jaunie pāri vienkārši izvēlas citus kāzu formātus un šo notikumu svin tikai vienu dienu nevis veselu nedēļas nogali.

Latvijas Lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs" novēro tendenci, ka viesu namu rezervācijās šajā sezonā vairs nedominē kāzu pasākumi. Asociācijas vadītāja Asnāte Ziemele to saista ar ekonomiskiem izaicinājumiem. Pēdējos gados īpaši sadārdzinājusies tieši ēdināšana – par 30%.

Springšļu dzirnavu saimniece Viviāna Zipa lēš, ka izmitināšana un svētku telpas izmaksas ir ap 35 eiro uz viesi. Pēdējos gados kāzu pasākumu skaits viesu namā sarucis uz pusi, salīdzinot ar 2019. gadu. Tas gan nenozīmē, ka viesu nami reģionos stāv tukši, jo saimnieki veiksmīgi pārorientējušies uz citiem pasākumiem.

Savukārt kāzu aģentūras norāda, ka pieprasījums šovasar nav būtiski samazinājies, bet pēdējos gados ir mainījies kāzu formāts. Proti, cilvēki rīko vienas dienas vai pat pāris stundu kāzu vakariņas bez viesu izguldīšanas. Taču "Bannte Events" kāzu rīkotāja Inga Bērziņa saka, vasara joprojām ir karstākais kāzu svinību laiks.

Kāzu budžets arī atkarīgs no pāru vēlmēm un tas var būt no piecu līdz vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā. Uzņēmuma "MintDeco" kāzu rīkotāja Iluta Piternika secina, ka pirmajām laulībām ir pieaudzis arī vidējais vecums. Cilvēki lielākoties precas ap 30 un vairāk gadu vecumā un šo ceremoniju jau vairāk uztver kā intīmu notikumu nevis lielu balli. Pāri bieži izvēlas kāzas šaurākā lokā, bet lielas kāzas ar 100 un vairāk viesiem patlaban ir retums.

Tāpat kāzu rīkotāja novēro, ka arvien vairāk pāri labprāt pavisam nelielā, pāris cilvēku lokā dodas kāzas svinēt ārpus Latvijas, īpaši uz Itāliju un kāzu ceremoniju apvieno ar medus mēnesi.