Noslēdzam sižetu sēriju, kurā plašāk analizējam to, cik atšķirīgi vietvaras pieiet sabiedriskās kārtības nodrošināšanai pašvaldībās. Daudzviet valstī ir izveidota pašvaldības policija, taču ir novadi, kur likumsargu klātbūtni tikpat kā nevar manīt. Viens no galvenajiem secinājumiem – ja būs nauda, būs arī drošība, jo sabiedriskās kārtības nodrošināšanas līmenis lielā mērā atkarīgs no tā, cik pašvaldības spēj tam atvēlēt naudu.

Drošības līmenis pašvaldībās ir atšķirīgs, kā arī grūti izmērāms lielums. Tas ir atkarīgs no iedzīvotāju skaita un blīvuma, infrastruktūras un daudziem citiem apstākļiem. Tomēr daļu iedzīvotāju no pārkāpumu izdarīšanas attur likumsargu klātesamība vien. Tāpēc tajās teritorijās, kur ir redzama pašvaldības policija, sabiedriskā kārtība ir uzlabojusies, saka Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Ja ir pašvaldības policija, arī Valsts policijas darba apjoms mazinās, jo to, ko dara kārtības policisti, pilntiesīgi var uzņemties pašvaldības policija. Tur, kur nav vietējās patruļas, īsti arī nav neviena, kas soda personas par pašvaldības saistošo noteikumu neievērošanu, jo kopš 2020. gada vidus Valsts policijai vairs nav tāda pienākuma.

Tomēr daudzviet joprojām nav pašvaldības policijas, un tā arī netiks izveidota, kamēr valsts par to nedos naudu. Jāpiemin, ka topošais pašvaldības likums paredz, ka no 2024. gada pašvaldībām būs jānodrošina sava policija.

Tomēr, kā secināms, visas problēmas vien neatrisina pašvaldības policijas štata vietu izveide. Un arī šo vietu aizpilde ne reizi vien sagādā galvassāpēs atbildīgajām personām. Piemēram, Rīgā tikai katrs trešais pretendents ir derīgs dienestam. Tur ik gadu aptuveni 12% strādājošo iztrūkums. Savukārt Dienvidkurzemes novadā, kur ir četri policijas iecirkņi, uz vienu vakanto vietu ir divi pretendenti. Novadā pat atzīst, ka izdevies pārvilināt pat pašvaldības policistus no Liepājas.

Labu speciālistu pārvilināšana ir ierasta prakse. Tomēr tā jau bieži ir situācijas, kad labi pašvaldības policisti pāriet strādāt uz Valsts policiju tieši izdienas pensijas dēļ. Jāpiebilst, ka pašvaldības policistiem šādas sociālās garantijas nav.