Jau desmito gadu Viļānos notiek pelde par godu valsts svētkiem.Rīt, 18. novembrī, pulksten 12.00 Viļānu "roņi" vispirms nodziedās himnu un tad ar karogiem rokās bridīs Radopoles ezerā.Viņu vidū būs arī Māris Klaučs – viļānietis, kurš ikdienā strādā par fizioterapeitu, audzina sešus bērnus un brīvajos brīžos atgūst možumu peldoties.

„Tiem, kas peld, viņiem ir katram sava filozofija par to, kad un kāpēc. Mana filozofija ir tad, kad ir laiks un iespēja.”

Māris Klaučs dzimis un audzis Viļānos. Pēc studijām atgriezies dzimtajā pusē un tagad strādā savā fizioterapijas praksē Viļānos. Kopā ar sievu Gunu viņš audzina sešus bērnus. Lai gan darbi un kuplā ģimene paņem daudz laika, brīvajos brīžos viņš gūst možumu nopeldoties.

„Man tētis smejas, viņš vasarā teica – nu, tev jau sezona ir beigusies. Nē, bet es peldu visu gadu. Vasarā, pavasarī, rudenī. Man tā sezona ne sākas, ne beidzas, vienkārši ir. Vienkārši vasarā tu peldi garas distances, tad rudenī 10, 20 metrus, cik nu ir vēlēšanās, tad ziemā āliņģī tu vienkārši sēdi, izbaudi.”

Viļānieši esot bijuši pirmie, kas pirms 10 gadiem aizsākuši peldes par godu Valsts svētkiem. Tolaik ziemas peldes vēl neesot bijušas tik populāras.

Autore: Madara Bērtiņa no Latvijas Radio Latgales studijas.