Savu 80. jubileju šodien, 26. maijā, svin Latvijas leģendārais komponists Imants Kalniņš. Karjeras laikā viņa sacerētās dziesmas un skaņdarbi ir mērāmi simtos. Komponistam tuvie cilvēki norāda, ka viņa ieguldījums kultūrā ir zelta vērts. Turklāt šogad mākslinieks saņēma „Lielo mūzikas balvu” par mūža ieguldījumu.

Dzīves laikā Imants Kalniņš ir sacerējis simtiem darbu, tai skaitā, simfonijas, oratorijas, kordziesmas un roka dziesmas. Latvijas Radio 3 programmu vadītājs Orests Silabriedis izsakās, ka latviešu kultūrā Imanta Kalniņa radošā darbība ir neiedomājama un neaptverama. Tomēr, salīdzinot ar viņa ieguldījumu, tie ir tukši vārdi. Viņš piebilst, ka komponistam piemīt izcilas jaunrades spējas.

Silabriedis izceļ daudzus komponista darbus, bet, viņaprāt, viena no augstākajām latviešu akadēmiskās mūzikas virsotnēm ir „Piektā simfonija”, kas tapa 1979. gadā, bet pirmatskaņojumu piedzīvoja nākamajā gadā Lielajā ģildē.

Šogad Imants Kalniņš kopā ar diriģentu Aleksandru Viļumani saņēma „Lielo mūzikas balvu” par mūža ieguldījumu. Latvijas Radio raidījumā „Kultūras rondo” komponists izteicās, ka, neskatoties uz viņa šāgada jubileju un iegūto balvu, viņaprāt, šis gads nav īpašs.

Par šodienas jubileju Latvijas Radio ar komponistu diemžēl neizdevās sazināties. Orests Silabriedis izsakās, ka tikšanās reizes ar mākslinieku ir īpašas.

Komponista dēls un grupas „Autobuss debesīs” solists Marts Kristiāns Kalniņš tēva daiļradi raksturo ar vārdu „patiesums”. Dziedātājs atklāj, ka visvairāk iedvesmojoša ir sadarbība ar tēvu, kuras rezultātā pirms vairāk nekā 20 gadiem tapa grupa „Autobuss debesīs”. Viena no tuvākajām tēva radītām dziesmām Martam Kristiānam ir „Sitiet bungas mani mīļie”, kas ir populāra grupas „Autobuss debesīs” dziesma.

Marts Kristiāns tēvam jubilejā novēl atkal satikties ar klausītājiem, jo auditorijas un mākslinieka enerģiju nevar nodalīt. Tas viens veselums.

80. gados Imants Kalniņš izveidoja rokgrupu „Turaidas Roze”, kurā dziedāja Olga Rajecka. Viņa stāsta, ka viņa jau no bērnības mīl komponista mūziku. Viņa darbus nevar salīdzināt ne ar vienu citu mākslinieka radītu. Imants Kalniņš Olgai Rajeckai veltījis virkni dziesmu, un visas no tām dziedātājai ir tuvas, jo īpaši „Buramdziesmiņa”.

Komponista jaunākie publicētie sacerējumi ir simfoniskie skaņdarbi „Santakrusa” un „Septītā simfonija”, kas tapa 2015. gadā.