No vācu valodas tulkotā grāmata "Tur lejā" par dažādām dzimuma identitātēm, skandāls par mācību līdzekļiem skolās un visbeidzot daudz diskutētie, bet ceturtdien Saeimā ceļu uz apstiprināšanu sākušie likumu grozījumi, lai Latvijā ieviestu partnerības institūtu, kas definēs ne tikai homoseksuālu pāru, bet arī dzimuma maiņu veikušu cilvēku līdzvērtīgās tiesības – šobrīd Latvijas sabiedrība daudz atklātāk sākusi runāt par daudzus gadus noklusētiem jautājumiem, arī par transpersonām, turklāt, kā norādīja Tieslietu ministrijā, dzimuma maiņas gadījumu skaits Latvijā pieaug.

Latvijas Republikas pilsonei Petrai Zviedrijā dzimuma maiņa no vīrieša par sievieti prasīja 25 gadus, bet Timam Latvijā juridiska pāreja no meitenes uz puisi – četrus gadus.

Pirms 10 gadiem Latvijas Radio intervēja tolaik 65 gadus veco Olgu Kononovu, pasē – Oļegu. Vienīgo transpersonu Latvijā, kas nebaidījās iznākt no skapja, jo vairs neesot ko zaudēt. Olgai bija vesela slimību buķete, un fiziski viņa vairs nevarēja veikt dzimuma maiņas operāciju, par ko bija interesējusies kopš padomju laikiem. Lai gan Latvija bija pirmā vieta bijušajā PSRS, kur jau 1970. gadā dzimuma maiņas operācijas transpersonām sāka profesors Viktors Kalnbērzs, Olgai tam savulaik trūka kontaktu un finanšu līdzekļu, situāciju sarežģīja kauns un apkārtējo nosodījums. Viņa fizioloģiski bija piedzimusi kā zēns, taču vēlāk parādījās arvien vairāk meitenes dzimumpazīmju, sievišķos hormonus uzrādīja arī analīzes.

Psiholoģe Jolanta Cihanoviča, kura gadiem ilgi cīnījusies par šādu cilvēku tiesībām, norādīja, ka "bioloģiskais dzimums nav tik monolīts un vienkāršs, kā tas joprojām šķiet daudziem Latvijā. Cilvēkam ir gan hormonālais, hromosomālais dzimums, gan arī sociālais dzimums – sabiedrības normas, kā būtu jāuzvedas. Tāpat ir arī psiholoģiskais dzimums – pašsajūta par to, kas viņš ir."

Transpersonām psiholoģiskā identitāte ir pretrunā ar bioloģisko dzimumu. Cilvēks skaidri zina, ka viņš nepieder pie tā dzimuma, kādu diktē viņa ķermenis, un rodas iekšējais konflikts, kas ilgst visu mūžu.

Par to nesen Stokholmā Latvijas Radio diskutēja arī ar Petru Ininbergu – Latvijas pilsoni, transpersonu, kura nepilnu 80 gadu vecumā mainīja dzimumu arī dokumentos.