Lietuvā daudzdzīvokļu māju renovācijā ieguldīts jau miljards eiro. Tur no trīs Baltijas valstīm iedzīvotāji visaktīvāk izmanto Eiropas atbalstu daudzdzīvokļu māju renovācijai. Līdzīgi kā Latvijā arī Lietuvā vairāk māju renovēts tieši reģionos.

Ja salīdzina, kurā no Baltijas valstīm visaktīvāk renovē un siltina mājas, tad tā ir Lietuva. Līdzīgi kā Latvijā, arī Lietuvā vairāk māju renovēts tieši reģionos – visvairāk Brištonas un Paņevežas pašvaldībās, savukārt saraksta apakšā – Viļņa, Kauņa un Šauļi. Arī kaimiņvalstīs atbalsta programmas darbojas ar līdzīgiem nosacījumiem, tiesa šobrīd vidējais atbalsta apmērs projektos kaimiņvalstīs ir zemāks nekā Latvijā. Latvijas Radio devās uz Šauļiem, lai saprastu – ar kādām problēmām saskaras šīs pilsētas iedzīvotāji un vai tās ir atšķirīgas no mūsu valstī esošajām.

Šauļos arī cilvēki kūtri

Šauļos līdz šim renovēts salīdzinoši neliels skaits daudzdzīvokļu namu – tikai 5%, liecina Lietuvas Vides ministrijas dati. Šauļos, Kelmes ielā pie viena no padomju laikā celtajiem namiem satieku iedzīvotāju Stepons Rauhs (Steponas Rauhas). Viņš mājas siltināšanu salīdzina ar paša cilvēka gatavošanos ziemai: „Tātad silts kažoks uzvilkts visai mājai apkārt, "vaļenki" ir siltinātais pagrabs 1,6 metru dziļumā, bet galvā siltā cepure ir nomainītais jumts.”

Nosiltinātajā trīs stāvu ēkā ir 20 dzīvokļi. Pagalma lielajās priedēs ieskautais bēšām un brūnām plāksnēm apšūtais nams izceļas, jo šajā rajonā nav citu renovētu māju. Stepons līdzi paņemtajos attēlos rāda, ka iepriekš no 70. gados celtās mājas bija sākuši drupt baltie ķieģeļi un saka, ka sānu dzīvokļos ziemās bijis auksti. Māju ar Eiropas fondu atbalstu nosiltināja pirms sešiem gadiem.