Slovākijā pirms pieciem gadiem notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās reģistrēja zemāko vēlētāju aktivitāti starp visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Šoreiz slovāki varētu balsot nedaudz aktīvāk, lai paustu savu pilsonisko nostāju pēc nesen notikušā šokējošā uzbrukuma valsts premjerministram Robertam Fico, kurš iepriekš izpelnījās ES nosodījumu par demokrātijas apdraudēšanu. Slovākus pirms vēlēšanām uztrauc viņu labklājība un drošība.

 

EP vēlēšanas Slovākijā noslēgs vēlēšanu maratonu, kas sākās pērn septembrī ar nacionālā likumdevēja vēlēšanām un turpinājās ar prezidenta vēlēšanām šogad aprīlī. Maija vidū, kad Latvijas Radio apmeklēja Slovākijas galvaspilsētu Bratislavu, par gaidāmajām vēlēšanām liecināja tikai dažviet izlīmētie plakāti ar EP deputātu kandidātiem.

 

Nemanāmā priekšvēlēšanu kampaņa varētu būt saistīta ar to, ka Slovākijas iedzīvotāji ir noguruši no biežajām vēlēšanām, skaidroja politologs Aleksandrs Duleba: „Kampaņa norisinās galvenokārt sociālajos medijos, tāpēc tā nav tik pamanāma ielās. Taču notiek deputātu kandidātu tikšanās ar vēlētājiem. Domāju, ka kampaņa kļūs intensīvāka, tuvojoties vēlēšanām.”

Nesen publicētā Eirobarometra aptaujā 43% respondentu Slovākijā atbildēja, ka viņiem ir interese balsot EP vēlēšanās. Tomēr vēsturiski Slovākijas pilsoņi ir bijuši vieni no kūtrākajiem balsotājiem EP vēlēšanās. 2019. gadā uz vēlēšanu iecirkņiem aizgāja tikai 22,7% balsstiesīgo Slovākijas iedzīvotāju.