Zemeņu audzētāji pirms Jāņiem sāka lasīt pirmās zemenes, kas aug uz lauka. Tas ir krietni vēlāk nekā pērn, kad atklātās platībās audzētās zemenes varēja nopirkt jau jūnija sākumā. Šogad salnas turpinājās pat maijā, tāpēc zemeņu ražas būs zemākas, bet cenas augstākas nekā pērn. Šī gada sausais pavasaris arī apliecināja, ka bez laistīšanas sistēmām zemenes lielās platībās izaudzēt nav iespējams. Joprojām liela problēma nozarē ir arī darbaspēka trūkums.

Jēkabpils novada Zasas pagasta z/s „Bērzi” zemenes audzē jau 26 gadus. Tās aug 3,7 hektāru platībā un stādījumos ierīkota pilienu laistīšana, bet zemeņu stādi tiek mulčēti ar salmiem. Ar Ligitu Kalniņu tiekamies pusdienas laikā, kad zemenes jau salasītas kastēs.

Vieni no lielākajiem zemeņu audzētājiem Latvijā ar 27 hektāriem ir uzņēmums „Mālpils zemenes”. Tā pārstāvis Andris Apsītis stāsta, ka zemeņu raža šogad būs mazāka, savukārt, cenas būs augstākas nekā pērn.

Talsu novada uzņēmuma „Lubeco” valdes priekšsēdētāja Zane Silgale stāsta, ka zemenes audzē 5 hektāros. Pirmo gadu ogas audzē arī tuneļos, bet hektārs agro zemeņu nosalis.

Joprojām lielākā problēma nozarē ir darbaroku trūkums. To atzīst gan Ligita Kalniņa no Zasas pagasta, gan Andris Apsītis no „Mālpils zemenēm”. Viņi zemeņu novākšanas laikā piesaista pat vairāk nekā 100 ogu lasītājus.

„Lubeco” valdes priekšsēdētāja Zane Silgale vērtē, ka lielākie konkurenti mūsu zemeņu audzētājiem ir poļi, bet gandarījumu sagādā pircēju lojalitāte.

Zemeņu audzētāji arī šogad aicina iedzīvotājus uz zemeņu pašlasīšanu, parasti tas notiek konkrētā laikā un tad par ogām jāmaksā vidēji 3 līdz 3,50 eiro kilogramā.