Zviedrija ir viena no vadošajām valstīm pasaulē dzimumu līdztiesības un iespēju veicināšanā. Vienlaikus šajā Ziemeļvalstī ir vieni no augstākajiem vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē rādītājiem Eiropā. Zviedrijas Nacionālā noziedzības novēršanas padome 2015.gadā ziņoja, ka 64% vardarbīgos uzbrukumos cietušo sieviešu bija pazīstamas vai tuvās attiecībās ar pāridarītāju. Šo sieviešu vidū bija arī latviete Evija.

 

Evija (vārds mainīts) kopā ar meitu pirms deviņiem gadiem pārcēlās uz Zviedriju. Gadu vēlāk viņa sociālajos tīklos iepazinās ar latviešu puisi, kurš arī dzīvoja Zviedrijā. Drīz pēc iepazīšanās viņš ievācās Evijas mājoklī.

 

Kopš kopdzīves sākuma vīrietis kontrolēja to, ar ko Evija kontaktējas. Piemēram, viņš bez Evijas ziņas no viņas mobilā telefona izdzēsa to cilvēku tālruņa numurus, kurus viņai it kā nevajagot. Dzīvesbiedrs Eviju katru dienu veda uz un no darba.

Evija no dzīvesbiedra vardarbības cieta piecus gadus. Ir pagājuši gandrīz trīs gadi kopš Evija pameta varmāku. Šajā laikā viņa ar sevi ir daudz strādājusi, lai varētu pārvarēt piedzīvotos pāridarījumus. Bet darbs vēl nav galā.

Eiropas Padomes ekspertu grupa cīņai ar vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē (GREVIO) izceļ Zviedriju kā vienu no vadošajām valstīm cīņā pret intīmo partneru vardarbību. Tajā pašā laikā Zviedrijā ir vieni no augstākajiem vardarbībās ģimenē rādītājiem Eiropā.

Upsalas Universitātes paspārnē esošā Zviedrijas Nacionālā zināšanu par vīriešu vardarbību pret sievietēm centra pārstāve Ulla Alberta Latvijas Radio sacīja, ka tas ir saistīts ar Zviedrijas stingrajiem likumiem. Tāda uzvedība, ko Zviedrijā uzskata par noziedzīgu, var nebūt noziegums citās valstīs. Alberta arī uzsver, ka iedzīvotāji nebaidās ziņot, ja viņi vai kāds cits ir kļuvis par vardarbības upuri.