Saturiski un žanriski aktuālas dokumentālās filmas no dažādām valstīm piedāvā 12.Rīgas Pasaules filmu festivāls. Kinoteātrī "Kino Bize" tas sāksies 23. aprīlī, notiks piecas dienas un kopumā tā programmā būs gandrīz 30 filmu. Kā allaž pēc seansiem būs tikšanās ar filmu veidotājiem – gan klātienē, gan tiešsaistē. Šī gada festivāla tēma ir "Spēle".
Līdzšinējos festivālos apspēlētas daudz un dažādas tēmas – dzīve, mīlestība, dziedināšana, laiks un citas – un šogad festivāls pievērsīsies spēlei.
Spēlei kā sava veida rituālam, kas ir kaut kas ārpus ikdienas dzīves, bet kam ir savi noteikumi un tajā pašā laikā zināma brīvība izpausties – tēmu raksturo festivāla vadītājs Māris Prombergs.
Spēles tēma filmās galvenokārt izpaudīsies simboliski, bet būs arī darbi, kuros pavisam burtiski, un viens no tādiem – britu filma "Kā iestudēt "Hamletu" datorspēlē". Filma jau izpelnījusies vairākas balvas un, kā saka festivāla koordinatore Janeta Henzele - tā ļoti interesantā veidā izmanto radošumu tur, kur to varētu vismazāk gaidīt.
Sižetiski programmā ir filmas par mūsdienās ļoti daudzām aktuālām, arī sāpīgām un jūtīgām tēmām – novecošanu, eitanāziju, karu, šķirtām ģimenēm. Piemēram, Briselē dzīvojošās moldāvu režisores Otīlijas Babaras filma "Mīla nav apelsīns" vēsta par ģimenēm, ko izšķīra 90.gadi, kad ļoti daudzas sievietes finansiālu apstākļu dēļ bija spiestas izbraukt uz ārzemēm. Saikni ar bērniem viņas uzturēja, sūtot viņiem milzīgas kartona kastes ar dāvanām, bērni pretī viņām sūtīja videokasetes ar ierakstītiem sveicieniem. Tas bija rituāls tūkstošiem moldāvu ģimeņu.
Ļoti intīma ielūkošanās kādā ķīniešu ģimenes attiecību stāstā ir Amerikā dzīvojošās Honkongas režisores Elizabetes Lo filma "Atbrīvoties no mīļākās". Tās centrā ir kāda sieviete, kura izmisīgi cenšas glābt savu laulību un šai saistībā nolīgst profesionāli, ko Ķīnā sauc par "mīļāko izdzinēju", kuras uzdevums ir izjauktu vīra romānu ar citu dāmu.
Ir arī filmas, kas vēsta par izaicinājumiem virtuālajā vidē, piemēram, franču filma "Cits profils" piedāvā izsekot līdzi, kā franču režisors Armels Ostio meklē savu dubultnieku, kurš ar Armela vārdu izveidojis viltus profilu Facebook vietnē. Meklējumi režisoru aizved uz Kinšasu Kongo Demokrātiskajā Republikā.
Par sievieti, kas nekad nepadodas, ir stāsts ukraiņu režisores Adelinas Borets filmā "Ukrainas ziedi". Natālijai ir maza privātmājiņa ar skaistu dārzu, ko pilsētas attīstītāji paredzējuši nojaukt, lai tās vietā celtu blokmājas, bet Natālija tam pretojas, un līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā viņas cīņa iegūst vēl dziļāku eksistenciālu nozīmi, stāsta festivāla koordinatore Janeta Henzele.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X