7. maijā modernu klīnisko laboratoriju atklāj „Centrālā laboratorija”, ieguldot vairāk nekā četrus miljonus eiro. Tas ir vislielākais ieguldījums nozarē pēdējo gadu laikā. Jaunu grūdienu „Centrālās laboratorijas” turpmākai attīstībai devusi Covid pandēmija, kas ļāva saprast prioritātes un izvirzīt jaunus mēŗkus. Arī citas laboratorijas attīstās un domā gan par jaunām tehnoloģijām, gan procesu digitalizēšanu.

„Ļoti svarīgi uzsvērt to, ka pašlaik mazāk nekā minūte ir vajadzīga, lai atkārtoti pasūtītu kādu testēšanas paraugu un pat nav jābūt šajā zālē, to var darīt ārsts attālināti, pateicoties programmai. Mēs to ļoti plaši izmantojam un tas paātrina darbu.”

To stāsta „Centrālās laboratorijas” laboratorijas vadītāja Jana Osīte, izrādot jaunās iekārtas Rīgā, Grēdu ielā, kur šodien tiek atklāta viena no modernākajām laboratorijām Baltijā. Plašā un moderni aprīkotā telpā redzami vien pāris darbinieku un visi procesi notiek automatizēti – gan paraugu apstrādes cikls – no reģistrēšanas un šķirošanas līdz arhivēšanai un papildu testiem. Tas ļaujot paaugstināt gan izmeklējumu precizitāti, gan ātrumu.

Laboratorija spēj vienlaikus uzglabāt līdz 27 tūkstošiem paraugu un veikt līdz pat 4400 testiem stundā. Automatizētā kvalitātes kontrole un mākslīgā intelekta iesaiste ļauj jau agrīnā posmā atpazīt neatbilstības un nodrošināt kvalittaīvus rezultātus. Tagad Latvijā ir iespējams veikt arī Alcheimera slimības analīzes.