Lai gan bezdarba līmenis visā valstī gadu no gada nedaudz samazinās, tomēr Latgalē tas vēl aizvien ir divreiz augstāks nekā pārējā Latvijā. Jaunu uzņēmumu un investīciju piesaistē Latgalē strādā pat divas speciālās ekonomiskās zonas, bet vai paši uzņēmēji augsto bezdarbu redz kā iespēju paplašināties, rēķinoties, ka Latgalē būs vieglāk atrast darbiniekus?

Tāpat bezdarba samazināšana kā viens no svarīgākajiem punktiem minēts dažādos Latgales attīstības plānos, tostarp, Latvijas Austrumu pierobežas ekonomiskās izaugsmes un drošības plānā, kas drīzumā tiks nodots sabiedrības vērtējumam.

Vai šie plāni strādā un kas vēl Latgalē tiek darīts, lai samazinātu bezdarba līmeni?

Vairāk nekā piecdesmit gadus veca sieviete, kura dzīvo Latgalē, ir ar vidējo profesionālo izglītību un iepriekš strādājusi par pārdevēju mazumtirdzniecības veikalā, – tā pēc Nodarbinātības valsts aģentūras jaunākajiem datiem statistiski varētu raksturot bezdarbnieku Latvijā. Lai gan kopumā bezdarbs samazinās un ar šī brīža 5,3 procentiem tas ir pat zemāks nekā vidēji Eiropas Savienībā, taču Latgalei nav iemesla priecāties. Latgale būtiski iepaliek teju visās statistikas ailēs, piemēram, ilgstošie bezdarbnieki Latgalē ir pat sešas reizes vairāk nekā pārējā Latvijā. Arī pirmspensijas vecuma bezdarbnieku un bezdarbnieku ar invaliditāti Latgalē ir vairāk nekā citviet.

„Sākumā bija ļoti grūti ar darba iespējām. Es ļoti ilgi meklēju Rēzeknē darbu,” stāsta Jolanta, kuru satieku uzņēmuma „Bite” biroja atklāšanā Rēzeknē. Pēc 20 gadu darba Rīgā un Pierīgā pērn viņa pārcēlusies atpakaļ uz dzimto Rēzekni un aptuveni gadu meklējusi darbu. Tagad viņa ir viena no 150 darbiniekiem, kas strādās jaunatklātajā „Bites” Rēzeknes birojā. Arī Jolantas kolēģe Laila no Balvu puses novērtē, ka vietējiem ir vairāk darba iespēju.

Darbinieku meklēšanā „Bites” Rēzeknes birojam palīdzējusi Nodarbinātības valsts aģentūra. Lai gan kopumā Rēzeknes pusē bezdarbnieku ir daudz, atrast piemērotus kandidātus nebijis vienkārši, apstiprina Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone. Neraugoties uz to, NVA direktore iedrošina arī citus uzņēmējus spert soli reģionu virzienā.

Meklējot vietu, kur paplašināties, tieši augstos bezdarba rādītājus Latgalē „Bite” saskatījis kā iespēju, proti, vairāk potenciālo darba roku. Taču bijis jārēķinās ar citām grūtībām, kas galvaspilsētā būtu vieglāk risināmas, stāsta “Bite Latvija” ģenerāldirektors Arunas Mickevicius.

Vai lielu uzņēmumu reģionālu biroju atvēršana Latgalē varētu būt jauna tendence, vai drīzāk izņēmuma gadījumi? Tas atkarīgs no piedāvājuma – uzsver Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.