Latvijas augstskolās fakultāšu kļuvis mazāk, bet tā ir lielākas un spēcīgākas. Rīgas Tehniskajā universitātē šobrīd ir pat lielākā fakultāte Baltijas valstīs. Tas panākts, veicot iekšējo konsolidāciju vairākās Latvijas augstskolās. Kādi vēl ir ieguvumi un ar kādām grūtībām universitātes saskārušās, mainot iekšējo struktūru?

Šogad līdztekus augstskolu skaita samazināšanai notikusi arī to iekšējā konsolidācija, pārsvarā apvienojot fakultātes, kā arī zinātniskos institūtus. Šādas pārmaiņas augstskolās rosināja Izglītības un zinātnes ministrija, kas par iekšējo konsolidāciju tām piešķir Eiropas atveseļošanās fonda finansējumu – kopumā teju 38 miljonus eiro. Lauvas tiesa šīs naudas saņem Rīgas Tehniskā universitāte – vairāk nekā 17 miljonus eiro. Arī citām universitātēm tiek vairāki miljoni eiro, vienīgi Latvijas Kultūras akadēmijai piešķirts vien pusmiljons. Finansējums atkarīgs gan no augstskolas lieluma, gan iekšējās konsolidācijas vēriena.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Paiders sarunā ar Latvijas radio uzsver, ka puse no šī finansējuma ir „ieguldījums cilvēkos”. Proti, tas tiek izlietots pētnieku un profesoru atalgojumam. Finansējumu izmanto arī Informācijas tehnoloģiju izstrādei un pilnveidei, kā arī mācību procesa uzlabošanai.

Taču, protams, pārmaiņu mērķis nav tikai saņemt un „apgūt” Eiropas naudu.