Eiropas Kodolpētniecības centrs jeb CERN Eiropas fizikas laboratorija pēc Krievijas atkārtotā iebrukumu Ukrainā lēma pārtraukt sadarbību ar Baltkrieviju un Krieviju. Sadarbība ar baltkrievu zinātniekiem jau pārtraukta, bet ar krievu zinātniekiem formāli tiks pārtraukta nākammēnes. Tiesa, tas nenotiks pilnībā, un sadarbība ar netālu no Maskavas bāzētu institūtu un krievu zinātniekiem citās valstīs joprojām turpināsies.

Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā Eiropas Savienība lēma saraut sadarbību ar Krieviju vairākās jomās un zinātne bija viena no tām.

Eiropas Komisija nolēma apturēt sadarbību ar Krievijas struktūrām pētniecības, zinātnes un inovāciju jomā. Arī Ženēvā bāzētā Eiropas Kodolpētniecības centra jeb CERN padome 2022. gada jūnijā vienojās pārtraukt sadarbības līgumus ar Krieviju un tās sabiedroto Baltkrieviju saistībā ar karu Ukrainā.

Tādēļ Baltkrievijas piecu gadu līgums netika pagarināts un beidzās pagājušā gada 27. jūnijā. Arī Krievijas līgums netiks pagarināts, un tā termiņš ir 30. novembris.

Sadarbības laušana ar Baltkrieviju nozīmēja, ka sadarbība ar CERN liegta 15 Baltkrievijas zinātniekiem un vēl simtiem Krievijas zinātnieku.

Kā skaidrojis CERN pārstāvis Arno Marsoljē, lēmums attiecas uz zinātniekiem, kas ir saistīti ar Krievijas institūtiem, un šobrīd tādu ir mazāk nekā 500.

Krievijas izslēgšana nozīmē arī to, ka CERN zaudēs Maskavas iemaksas. Krievija ik gadu sedza aptuveni 4,5 procentus izmaksu, lai segtu Lielajā hadronu paātrinātājā veikto eksperimentu ikgadējās darbības izmaksas. Krievija arī bija apņēmusies ieguldīt 40 miljonus franku hadronu paātrinājuma uzlabojumos, kas tiks prezentēti 2029. gadā.

Citām dalībvalstīm būs jāiesaistās, lai segtu Krievijas budžeta iemaksas, un CERN pārstāvis apgalvo, ka robi tiks aizpildīti.