Jēkabpils novads platības ziņā ir ceturtais lielākais valstī – ar trim pilsētām un 22 pagastiem tas aizņem nepilnus 3000 kvadrātkilometru. Novada domei ir jārūpējas par 40 tūkstošiem iedzīvotāju. Tomēr lēmējvarai savstarpējās nesaskaņas dažkārt stāv pāri iedzīvotāju interesēm, un daļa no solījumiem, kas tika izteikti pirms četriem gadiem, joprojām nav izpildīta.

Jēkabpils novada domē ir 19 deputāti, kuri pagājušajās pašvaldību vēlēšanās tika ievēlēti no deviņiem politisko partiju sarakstiem. Viņu vidū ir izveidojusies ļoti izteikta koalīcija un opozīcija, kas katrā sēdē apmainās pārmetumiem un aizrādījumiem.

Jēkabpils biedrībā “Vidusdaugavas NVO centrs”, kas aktīvi seko līdzi tautas kalpu darbībai, pauž viedokli, ka savstarpējo nesaskaņu dēļ deputāti nav īstenojuši daudzas labas idejas. Stāsta biedrības sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Borisova.

“Ja mēs atskatāmies uz iepriekšējo vēlēšanu solījumiem, piemēram, pilnveidot NVO atbalsta programmu, vai, piemēram, dabaszinību un tehnoloģiju centra izveidi vai, ja mēs par senioriem padomājam, tad peldbaseina apmeklējums bez maksas vai brīvbiļete sabiedriskajā transportā, kā mēs redzam, ļoti daudz no tā nekas nav piepildījies. Viens no galvenajiem izaicinājumiem ir tas, ka ir ievēlēti daudzi deputāti no daudzām, dažādām partijām. Un kad viņi nonāk pie kopīga galda, tā lēmumu pieņemšana kļūst krietni sarežģītāka un gausāka.”

Deputātiem nav veicies arī ar apņemšanos novērst korupcijas riskus. Vien šogad Jēkabpils novads jau divreiz nonācis Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja redzeslokā. Martā KNAB publiskoja analīzi, kurā secināts, ka Jēkabpils novada būvvaldē ir viens no augstākajiem korupcijas riskiem pašvaldību būvvalžu vidū. Savukārt aprīļa sākumā KNAB veica kratīšanas un aizturēšanas saistībā ar Eiropas Prokuratūras izmeklēšanu par Daugavas aizsargdambja būvniecību. Domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis no Latvijas Zaļās partijas un vēl daži domes deputāti, kā arī vairākas citas personas tiek turētas aizdomās par manipulēšanu ar publisko iepirkumu, kā arī nekvalitatīvu un pārāk dārgu būvmateriālu izmantošanu dambja rekonstrukcijā. KNAB un Eiropas Prokuratūra pagaidām nesniedz jaunus komentārus par izmeklēšanas gaitu.

Jēkabpils novadā joprojām nav izveidotas iedzīvotāju konsultatīvās padomes, lai gan pirms četriem gadiem šāds nodoms tika pausts priekšvēlēšanu programmās. Jēkabpils novada Ancenes iedzīvotājs Jānis Subatiņš, kurš agrāk ilgus gadus bija vietējās pašvaldības izpilddirektors, uzsver, ka šādas padomes būtu vajadzīgas.

Autore Sandra Paegļkalne.