Latviešu folkloras krātuve Autobiogrāfiju krājumam pievienojusi jaunu kolekciju „Atmodas stāsti”. Tajā iekļauti jau pirmie teju trīsdesmit vēstījumi par šo tik nozīmīgo vēstures posmu, taču iesūtīt savas atmiņas aicināts ikviens.

„Tajā dienā nopirku savu pirmo sarkanbaltsarkano karodziņu piespraudi, par kuru jutu tik bezgalīgu prieku, lepnumu un vēlmi pēc iespējas ātrāk to parādīt mājiniekiem. Tā joprojām glabājas ģimeņu relikviju groziņā līdzās vecvectēva apliecībai par tiesībām nēsāt Lāčplēša Kara ordeni un primitīvos apstākļos darinātajai dāvanai - karotei, kas tika atvesta sievai, atgriežoties no izsūtījuma Soļikamskā, un mana vīra 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmei.”

Dzirdētie teikumi ir fragments no Svētes pagasta iedzīvotājas Laumas Puriņas atmiņu stāsta „Trīs gerberas” pašas autores lasījumā. Stāstā viņa apraksta izjūtas 1988. gada 11. novembrī, kad Rīgas Svētā gara tornī pirmo reizi pacēla sarkanbaltsarkano karogu un autore, vēl būdama skolniece, piedalījās tautas manifestācijā.

Šo stāstu filoloģe, bijusī skolotāja, bet tagad zemniece Lauma Puriņa iesūtīja konkursam “Mani pirmie Atmodas soļi” un plūca tajā uzvarētājas laurus.

Puriņas uzrakstītais un godalgotais stāsts ir viens no 29 darbiem, kas piedalījās konkursā, ko rīkoja Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija “Dzīvesstāsts” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūtu un Latvijas Okupācijas muzeja biedrību. Tā mērķis bija aicināt Latvijas iedzīvotājus atcerēties un aprakstīt brīžus, kad viņi pirmoreiz iesaistījās Atmodas procesos, sajuta Atmodas tuvošanos un norisi. Konkursa dalībniekus arī rosināja stāstīt par pretpadomju aktivitātēm un to, kā sagaidīja Latvijas neatkarības atgūšanu.

Visus konkursam iesniegtos stāstus glabās īpaši izveidotā Latviešu folkloras krātuves digitālā arhīva Autobiogrāfiju krājuma kolekcijā “Atmodas stāsti”. Ja vien autori atļaus, stāsti būs pieejami arī publiski. Ja rakstītāji nepiekritīs publiskumam, stāsti paliks tikai pētnieku rīcībā.

Atmodas stāstu kolekciju papildinās arī turpmāk, jo iecerēts apkopot visdažādākās atmiņas par šajā nozīmīgajā vēstures laikā piedzīvoto.